Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.11. 2024
Dnes má svátek Klement
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Desatero péče o zvíře z útulku

2. 11. 2013 | Zvířátka
V útulcích čeká bohužel mnoho psů a koček na svůj nový domov. Někteří z nich prožili smutnou či bolestnou minulost a potřebují o to více lásky. Čím více lidí se rozhodne osvojit si zvíře z útulku, tím samozřejmě lépe. Je ovšem nutné předem znát veškerá rizika a připravit se na to, že začátky nemusí být jednoduché.

1. Správný výběr zvířete


Nechte si poradit pracovníky útulku a vybírejte správného mazlíčka pečlivě a odpovědně. Některá zvířata jsou pro vás vhodná a jiná méně, zkuste s jejich pomocí najít a vybrat zvíře vhodného pro vaše podmínky (na zahradu, na doma), pro váš životní styl (cestování, chataření, apod.), podle vašich časových možností (některá plemena vyžadují více času a péče), podle důvodů a potřeb (na hlídání, na sportování, jako společníka a kamaráda)
a podle vhodnosti k dětem, starším osobám a případně dalším zvířatům v domácnosti.

2. Připravte domácnost na příchod nového člena


Promluvte si se všemi členy vaší domácnosti o tom, jak se budou k novému přírůstku chovat, dohodněte i povinnosti a další pravidla.

Desatero péče o zvíře z útulku

3. Zvykejte zvíře postupně


Pes nebo kočička z útulku mohou a nemusí mít některé základní hygienické návyky, stejně tak může prožívat v prvních dnes stres z nového prostředí. Určitě to neznamená, že by se zvíře hygieně neumělo rychle naučit, pokud ho to budete učit správně.

4. Nechte zvíře vybrat si místo pro pelíšek


Nenuťte psa nebo kočku ležet na vámi určeném místě. Zvíře si vybírá místo či místa pro odpočinek podle vlastních pravidel, někdy je to optimální teplota, někdy pocit bezpečí. Ležení na vyvýšeném místě obvykle neznamená dominanci, ale bezpečné místo.

5. Budujte důvěru pomocí pamlsků a her


Důvěru ve vás je potřeba budovat. Vhodným prostředkem je k tomu aktivní a vámi organizované trávení času. Hry jak venku či doma, společné psí sporty a další společné aktivity, vám mohou urychlit vytvoření týmu.

6. Buďte trpěliví a citliví


Různí psi a kočky mají různý temperament, různou dynamiku a rychlost učení. Často bývá zpočátku zvířecí duše přetížená z nového prostředí, ze spousty nových zážitků a vjemů. Nespěchejte, dejte dostatek času na přivyknutí a přizpůsobení se.

7. Nezvyšujte problémy


Zvíře z útulku může mít špatné zkušenosti s nějakou činností či chováním člověka, s nějakým strojem či situací. Vrčení či panika neznamenají, že je pes agresivní, ale že se v tu chvíli bojí a situace je z jeho pohledu „život ohrožující“. Často se tak děje při česání, utírání tlapek, tahání klíštěte a při podobné manipulaci. Na tyto úkony by si mělo zvíře pomalu zvyknout. Vhodný způsob je z těchto činností udělat hru.

8. Netrestejte


Různé formy problémového chování má zvíře obvykle proto, že jiné chování v dané situaci nezná a neumí. Řešením je, pokud ho budete správně učit správné chování. Tresty a korekce vám nevyřeší problém, ale zato mohou vážně narušit zpočátku křehkou důvěru, kterou k vám váš nový přítel má.

9. Nerozmazlujte nevhodně


Psi i kočky mají rádi zaběhnuté stereotypy a pravidla, pomáhají jim cítit se jistě a v souladu s okolím. Psi také žijí v přítomnosti a nepamatují si vědomě minulá příkoří. Pokud se budete snažit přehnaně napravovat to, že byl v útulku, tak můžete psovi v hlavě někdy způsobit zmatek. Raději dejte zvířeti pamlsky a odměny za nějakou hru či výcvik, nebo když udělá něco dobře, než jen tak. Neporušujte pravidla a buďte důslední v tom smyslu, že neodměníte (ale nikoli potrestáte), pokud zvíře něco neudělá či udělá špatně.

10. Pomáhejte i jinak


Pokud nemůžete nějakému psovi či kočičce pomoct tím, že si je z útulku vezmete, můžete pomoci i jinak, například zajistit jim kvalitní krmení. To je cílem a smyslem projektu „Pomozte naplnit misky v útulcích“.

Zdroj, foto: Naplňte misky

Vendula Vrablová
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Když jsem ten nadpis viděla, hrozila jsem se, že to budou zase další bláboly na téma rad, které je možné vidět a slyšet v televizi..

Bylo velice milé překvapení vidět napsaný článek, který má hlavu a patu, je dobře koncipovaný a shrnuje kvalitní informace, i když díky formátu pochopitelně značně stručné a zjednodušené. Ale na toto téma by se daly popsat stohy a stejně je potom realita každého případu zcela odlišná.

Díky moc ale za tento článek. Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles