Další zima je zdárně za námi, což znamená, že po roce opět přichází nádherné jaro.Anebo ne? To záleží především na tom, zda-li jste alergik trpící konkrétně alergickou rýmou. Vše se ještě dodatečně komplikuje, pokud jste žena a čekáte potomka. Období nejintenzivnější koncentrace pylů, hmyzu a dalších látek, na které by váš imunitní systém mohl zareagovat vyhlášením poplachu, totiž právě začíná.
Na následujících řádcích naleznete, na co byste si měla dát pozor, pokud jste alergička a plánujete otěhotnět nebo vám právě vyšel pozitivní těhotenský test.
„Rozhodně však není nutné panikařit. Naopak, je nezbytné zachovat si klidnou hlavua neudělat klíčovou, ale častou, chybu – přerušit běžící protialergickou léčbu. Jenže mnoho žen, které otěhotní, se kvůli obavám z nežádoucích účinků léků právě tohoto nebezpečného omylu dopouští.Často bez konzultace s odborníkem.To může způsobitzhoršení onemocnění i jeho projevů,“ upozorňuje přední český alergolog Doc. MUDr. Petr Čáp, Ph.D., z Nemocnice Na Homolce.
Desatero při alergické rýmě
v těhotenství
1. Měňte ložní prádlo jednou týdně a perte jej při teplotě minimálně 60 °C.2. Je-li to možné, pořiďte si protialergické ložní prádlo.
3. Používejte matracový chránič.
4. Odstraňte z pokojů koberce.
5. Utírejte prach z nábytku dvakrát týdně.
6. Vytírejte podlahy na vlhko.
7. Ošetřete mrazem plyšové hračky (nejlépe v mrazničce při teplotě minimálně – 15 °C).
8. I venku se snažte vyhýbat alergenům, na které jste přecitlivělá.
9. Dodržujte léčebný režim doporučený vaším alergologem.
10. Pokud ještě nejste těhotná, naplánujte si početí tak, aby 1. trimestr těhotenství proběhl v období, kdy je nejméně alergenů, tedy na podzim nebo v zimě. Nebudete tak na začátku těhotenství muset užívat protialergické léky a v době, kdy začne pylová sezóna, již bude vývoj plodu ukončen.
Autor: Doc. MUDr. Petr Čáp, Ph.D.
z Ambulance alergologie a klinické imunologie
Nemocnice Na Homolce
z Ambulance alergologie a klinické imunologie
Nemocnice Na Homolce
Zdroj, foto: GSK