Pokud se vaše dítě zadlužilo například jízdami v MHD načerno, hrozí mu exekuce a má u vás nahlášeno trvalé bydliště, jsou obavy na místě. Exekutor, který bude výkonem exekuce pověřen, je oprávněn do vašeho bytu vstoupit i bez vašeho souhlasu, protože bude předpokládat, že se v bytě nacházejí věci dlužníka. Na vás potom bude, abyste nejlépe hned na místě doklady a účtenkami prokázali, že věci jsou vaše, nikoli zadluženého dítěte.
O prováděné exekuci musí exekutor v bytě sepsat protokol. V něm musí uvést všechny věci, které hodlá exekučně postihnout. A pokud na seznam zapíše i nějakou věc, která nepatří zadluženému dítěti, ale vám – a nepodaří se vám přitom hned na místě prokázat, že je věc skutečně vaše – můžete do 30 dnů podat k exekutorovi návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu. I pak ale budete muset prokázat, že věci skutečně patří vám. Opět nejlépe dokladem o koupi. Je ale logické, že si jen málokdo z nás schovává účtenky od spotřebičů dlouhá léta i po záruční době. V takovém případě je pak nutné předložit jiné důkazy – například svědecké výpovědi sousedů či známých. Exekutor by měl do 15 dnů od doručení návrhu rozhodnout o vyškrtnutí věci ze soupisu. Pokud ale návrhu na vyškrtnutí věci nevyhoví, nezbude vám než se obrátit s žalobou na vyloučení věci z exekuce k soudu.
Jak se exekuci vyhnout?
Pokud má váš zadlužený potomek ve vašem bytě trvalé bydliště, ale fakticky u vás nežije a nemá k bytu ani užívací právo (není vlastníkem bytu, nemá na byt věcné břemeno apod.), dohodněte se s ním, aby se z vašeho bytu odhlásil. A pokud by tak neučinil sám, můžete zažádat o zrušení trvalého bydliště zletilého potomka vy. Ale pozor, pokud ve vašem bytě zadlužený potomek bydlí, ani dobrovolné odhlášení trvalého bydliště nezaručuje jeho odstěhování a není to ani spolehlivá ochrana před exekucí.Pro exekutora je totiž zásadní, kde se dlužník skutečně zdržuje a má své věci. V extrémním případě, například pokud je již zletilý potomek závislý na drogách či alkoholu a vůbec s vámi nekomunikuje, nezbude vám nic jiného než podat k soudu žalobu na vyklizení. Podmínkou je, že nemáte vůči dítěti vyživovací povinnost, tj. potomek musí být zletilý a schopný se sám živit.
Pokud budou splněny podmínky pro jeho vystěhování, vydá soud rozsudek na vyklizení i se lhůtou pro vystěhování. A pokud se proti rozsudku soudu zadlužený neodvolá, rozsudek nabude právní moci a bude muset byt opustit. Tento rozsudek vám pak poslouží jako ochrana před exekutorem při prokazování, že potomek s vámi v bytě už nebydlí.
Věděli jste, že…
- Za dluhy je odpovědný dlužník, nikoli třetí osoby (např. rodiče).- Trvalé bydliště není podmínkou k exekuci. Pro exekutora je zásadní, kde se dlužník alespoň částečně zdržuje a má své věci.
- Exekutor má právo vstoupit do prostor, kde jsou věci dlužníka, a to i bez přítomnosti dalších osob a bez předchozího upozornění nebo vyzvání. Může také zabavit věc, která nepatří dlužníkovi, pokud se nachází na místě, kde jsou dlužníkovy ostatní věci, a zároveň není zřejmé, že věc dlužníkovi nepatří. Skutečný vlastník věci se pak musí jejího navrácení domáhat.
- Z exekuce jsou vyloučeny např. věci osobní potřeby, oblečení, obvyklé vybavení domácnosti či zdravotnické potřeby a hotovost do 1000 Kč.
- Po celou dobu exekučního řízení je možné dluh uhradit.
- Pokud byste měli pochybnosti o jednání exekutora, můžete si stěžovat na Exekutorskou komoru ČR nebo na ministerstvo spravedlnosti.
Pozor! Platí fikce doručení
Exekutor může dluh vymáhat, i když dlužník žádnou písemnost upozorňující na dluh neobdržel nebo si ji úmyslně nevyzvedl na poště. U většiny soudních a úředních listin totiž platí tzv. institut fikce doručení. Což znamená, že zásilka se má za doručenou i v případě, že si ji adresát ať už úmyslně nebo naopak nevědomky na poště v určité lhůtě nevyzvedl. Fikce doručení přitom nastává dokonce i v případě nevyzvednutí některých důležitých rozhodnutí soudu. Která potom i tak nabudou právní moci a stávají se vykonatelnými. Nepřevzetím pošty navíc dlužník může promeškat lhůtu např. k podání opravného prostředku a nedozví se ani důležité informace o svém případu. Dělat mrtvého brouka a nepřebírat korespondenci tedy dlužníkům v žádném případě neprospívá. Vždy je lepší situaci řešit, a to co nejdříve!Vyhledejte pomoc odborníka
V případě jakýchkoli problémů se zadlužením vašeho dítěte kontaktujte některou z bezplatných občanských poraden. Kontakty na příslušnou poradnu dle místa bydliště snadno najdete na internetu. Většina z nich má zastoupení po celé ČR a můžete je kontaktovat e-mailem, telefonicky nebo navštívit osobně. Veškeré rady jsou zdarma, takže za ně nemusíte nic platit!Zdroj: Provident Financial