Základem lidského zdraví je zdravá strava a správně fungující tlusté a tenké střevo. Většina žen však dnes má bohužel sedavou práci, málo se hýbají a tím pádem se zpomaluje i peristaltika neboli pohyb střev. Je přirozené, že se střeva zanášejí, ovšem je nezbytné je minimálně jednou za rok pořádně vyčistit a průběžně dodržovat jednoduché zásady detoxikace.
Vnitřní očistu spousta lidí podceňuje, přitom právě střeva a hlavně játra fungují jako filtr, který je nutno pravidelně čistit, jinak naše tělo přestane fungovat. A ani jejich návrat do původního zdravého stavu pak není jednorázovou záležitostí. To, jak si střeva a játra po celý život zanášíme pak nelze napravit jedním měsícem, trvá to mnohem déle.
Jak se vyznat v potravinách
Očista střev pak může probíhat dvojím způsobem, přičemž jeden ale navazuje na druhý. Detoxikace mechanická spočívá v tzv. hydrocolon terapii neboli v odborném výplachu tlustého střeva. Dávno se nejedná o nijak nepříjemnou záležitost, jak si mnoho lidí myslí a tato metoda má své kořeny už v kultuře dávných civilizací.Na mechanickou detoxikaci ovšem musí nezbytně navázat ta biochemická. Jedná se o dlouhodobý styl života, kdy se naučíte správně jít i pomáhat tělu dobře trávit. Velkými pomocníky vám rozhodně budou extrakty z grepového jadérka, červené řepy, petržele, ostropestřce mariánského, z pampelišky a rovněž kurkuma obsažená například v koření kari či rozemleté lněné semínko, které si můžete přidat v podstatě do každého jídla.
Na druhou stranou jsou však potraviny, které tělo notně zanášení a to jsou všechny potraviny obsahující rafinovaný bílý cukr, mléčné potraviny a velké míře rovněž maso a uzeniny. Maso obecně doporučuji jíst jednou za dva dny, nebo maximálně jednou denně, mléčné výrobky z kravského mléka pak maximálně třikrát týden a to ještě nelépe v podobě bílého jogurtu či zakysané smetany, lepší je nahradit produkty z mléka ovčího a kozího.
Příjemně si své tělo vyčistíte také zeleninovými šťávami, které si můžete koupit v obchodech se zdravou výživou anebo si je můžete doma sami odšťavnit. Ideální a podle odborníka velmi chutná je kombinace červené řepy s jablkem. Ale nejlepší je dělat šťávy z co nejširšího spektra druhů zeleniny. To je pak pro tělo nejvíce očistné a regenerační.
Hloubková očista jater je jednoduchá
Na očistu střev pak navazuje neméně důležitá očista jater. Hloubkově si ji dopřejte alespoň také jednou za rok. Nejedná se o nijak drahou metodu, bude vám stačit elektrická nahřívací podložka, olivový olej a citronová šťáva. Probíhá to pak tak, že jeden den nic nejíte, pijete jen zeleninové šťávy – nejlépe jablko s červenou řepou, které jsou vhodná právě pro detoxikaci jater. Večer a druhý den ráno si dáte projímací minerálku a opět zeleninové šťávy. Následující den pak si pak od 14 do 19 hodin nahříváte elektrickou podložkou pravou část místa pod hrudníkem, kde jsou játra a mezi 19 a 20 hodinou se snažíte postupně vypít 100- 200 ml olivového oleje s čerstvě vymačkaným citronem nebo grepem. Druhý den si dáte opět zeleninové šťávy a lehce začnete jíst, ovšem žádné mléčné výrobky ani maso.Pokud se do těchto jednoduchých technik pustíte, zjistíte, že vám dělají velmi dobře, budete se cítit lehčí a vaše tělo se vám odvděčí, třeba právě vytouženým otěhotněním.
5 rad, jak mít čisté střevo a játra po celý rok:
1. Každé ráno si dejte do sklenice vody extrakt z grepových jadérek2. Do jídel přidávejte rozemleté lněné semínko
3. Do jídelníčku přidejte tzv. zdravé oleje, jakými jsou lněný nebo makadamový
4. Při skladbě svého talíře myslete na to, že by v něm měla být vždy z 1/2 zastoupena zelenina, z 1/4 bílkoviny a z 1/4 sacharidy
5. Začněte si dělat zeleninové šťávy, jsou zdravé, chutné a v létě mají i ochlazující efekt!
Autor: Ing. Martin Škába
Výživový specialista
www.skaba.cz
www.skaba.cz