Jaká je batolecí pokožka?
Kůže je povrchem největší tělní orgán a hraje důležitou roli při zajišťování ochrany těla proti poranění, UV záření, průniku nežádoucích fyzikálních a chemickým látek a infekčních částic. Kromě toho je kůže zodpovědná za hmatové a tepelné vnímání, pomáhá nám regulovat teplotu těla. Podílí se na důležitých procesech, jako je například syntéza vitaminu D, který je hlavně nutný pro stavbu kostí a zubů.„Dětská pokožka se vyvíjí celé první tři roky. V tomto období neposkytuje takovou ochranu jako dospělá kůže, protože hydrolipidová vrstva má jinou strukturu, potní žlázy mají nízkou úroveň činnosti a mazové žlázy také nejsou plně vyvinuty,“ vysvětluje MUDr. Jarmila Seifertová, praktická lékařka pro děti a dorost. „Nejdůležitější je preventivní ochrana poškození pokožky. Hojení již poškozené, zanícené kůže trvá kolem 3 týdnů,“ dodává ještě lékařka.
Ačkoli struktura dětské kůže je totožná s tou u dospělých, ochranné funkce dětské kůže nefungují tak účinně, protože kůže je pětkrát tenčí. Neposkytuje tak dostatečnou ochranu proti škodlivým látkám, které se mohou dostat do krevního oběhu, a tím i do těla. Kožní buňky dítěte nejsou tak blízko u sebe a jsou mezi nimi mezery, kudy mohou projít například nečistoty.
Komplexní ochrana
Absence podráždění pokožky nebo alergických příznaků nemusí nutně znamenat, že dětská pokožka plní všechny ochranné funkce jako ta dospělá. I když to není vidět, škodlivé látky mohou proniknout do těla batolete. Z tohoto důvodu je velmi důležité zvolit jemné prací prostředky, které nezanechávají na oblečení látky, které mohou být pro děti škodlivé. Praní prádla s prášky určenými speciálně pro děti a s vhodnou pleťovou kosmetikou, lze zajistit plnou ochranu pokožky a zabránit tak pronikání dráždivých chemických látek a škodlivých alergenů do těla.Zdroj, foto: Lovela