Na trhu se dá vybrat ze široké nabídky přírodních produktů určených přímo pro děti, zejména mýdel, šamponů, tělových balzámů a olejů. Některé z nich mají i aromaterapeutické účinky – obsahují totiž éterické oleje nebo jejich směsi, které čistě přírodní formou příznivě ovlivňují psychiku. „Aromaterapie má pozitivní vliv na akutní potíže, jako je například bolest bříška, kašel nebo zahlenění, působí také preventivně. Éterické oleje dokážou také posilovat imunitní systém a podporují přirozenou odolnost dětského organismu,“ vysvětluje přední česká aromaterapeutka Adéla Zrubecká.
„Například mandarinka má zklidňující a harmonizující účinky, dětem je tato vůně velmi příjemná. A tak třeba koupelový olej s mandarinkovým olejem je šetrný nejen k pokožce, protože ji šetrně čistí a zároveň ji chrání, ale právě díky obsahu mandarinkového éterického oleje pomůže při večerní koupeli dítě zklidnit a příjemně naladit na rituály, které souvisejí s ukládáním ke spánku,“ upřesňuje Adéla Zrubecká.
Podobně eukalyptový olej, ten je zase vhodný při řadě onemocnění horních cest dýchacích, které účinně uvolňuje a usnadňuje dýchání a působí protiinfekčně. Příjemnou vůni pomůže rozptylovat v dětském pokoji i v celém bytě buď difuzér, nebo aromalampa. Balzámy s obsahem tohoto éterického oleje se hodí pro potírání hrudníku a zad, jsou vhodné i k masáži chodidel a k nanášení na akupresurní body.
Výrobky přírodní kosmetiky pro péči o dětskou pokožku využívají řadu příznivých účinků různých rostlin – ať už je to hojivý heřmánek, zklidňující levandule, zchlazující a antibakteriální tymián, které najdeme v šamponech, mýdlech, olejích nebo třeba pudrech.
Nezastupitelné místo v péči o děti mají i masáže, a to už od útlého kojeneckého věku. Kvalitní přírodní olej šetrně pečuje o pokožku, vybrané směsi éterických olejů působí při opruzeninách nebo ekzémech, jiné uvolňují křeče a napětí, harmonizují a zklidňují. „Jemné doteky, které při masáži dítě vnímá, ho uklidňují, jsou mu velmi příjemné a zároveň navozují a upevňují blízký vzájemný vztah s rodičem,“ dodává Adéla Zrubecká.
První týdny života je nejvhodnější miminko ošetřovat kvalitním čistým rostlinným olejem bez přídavku éterických olejů – například mandlovým, meruňkovým nebo šípkovým. Pokožka novorozence se postupně adaptuje na nové prostředí, od přírody je vybavena ochrannou vrstvou pro první dny života. Narušení této vrstvy může vést později k rozvoji různých alergií. Teprve později je vhodné postupně rozšiřovat péči o jemnou dětskou pokožku, například vhodnými jemnými šampony, mycími nebo koupelovými oleji a masážními a tělovými oleji. Aromaterapeutické přípravky je vhodné začít používat zhruba od 9. týdne věku, případně krátkodobě při konkrétních potížích.
K mání jsou již také přírodní prostředky s aromaterapeutickými účinky pro těhotenství, porod a šestinedělí. Přinášejí jemnou přirozenou pomoc, ochranu a úlevu od běžných těhotenských obtíží. V období těhotenství se zvyšují nároky na tělesné funkce ženy a také na její psychiku. „Psychično a fyzično je v období těhotenství velmi propojeno. Ulevíme-li nepříjemným fyzickým příznakům, zlepší se psychika, budeme-li působit na vyrovnání psychických stavů, fyzické symptomy už nebudou vnímány tak výrazně. Éterické oleje působí v obou rovinách současně a pomáhají ženě nalézt i potřebný duchovní rozměr,“ říká Adéla Zrubecká. Na fyzické úrovni uvolňují a zlepšují pružnost svalů malé pánve, zlepšují elasticitu a prokrvení podkožního vaziva, aby nedocházelo k vytváření strií, posilují dělohu a děložní stahy při porodu a po porodu přispívají k hojení a podpoře kojení. V psychické rovině působí éterické oleje jako přirozené harmonizátory, které ženě dodávají sílu a odvahu, vyrovnávají případné výkyvy nálad, při porodu pomáhají její koncentraci, po porodu pak nejprve harmonizují hormonální výkyvy, přinášejí radost a optimismus a dodávají tak ženám přirozenou podporu.
Zdroj, foto: Nobilis Tilia