Také máte své dítě zapsané v občance či cestovním pasu? A víte, jaké novinky jsou pro nás v této oblasti připraveny na rok 2012? Pokud ne, tak vám doporučujeme přečíst si následující řádky. Při vycestování do zahraničí v následujících letech byste totiž mohli být opravdu nemile překvapeni. A zanechat vlastní dítě na hranicích nebo zrušit plánovanou dovolenou kvůli neznalosti novel zákona jistě nepřipadá v úvahu.
Podle nového zákona, který pozměňuje současný zákon o cestovních dokladech, se ke dni 30. 6. 2011 ukončuje zapisování dětí do občanského průkazu či cestovního pasu rodičů. Po tomto datu smí tedy dítě cestovat do zahraničí pouze s rodičem, v jehož cestovním dokladu bylo zapsáno před 01. 07. 2011. Že je to další ze série nesmyslů, které si pro nás politici a Evropská unie vymysleli. A to ještě zdaleka není vše…
Dětské pasy
Novinkou jsou také dětské pasy, které musí od 26. 6. 2012 vlastnit každé dítě bez ohledu na věk či zápis v dokladech rodičů. Bez platného dětského pasu se zkrátka dítě za hranice nedostane. Tento zákon a nemilé komplikující okolnosti je podložen faktem, že přibývá únosů dětí za hranice České republiky i Evropské unie – této skutečnosti by měly právě dětské pasy zabránit. Nemine se však tato novinka účinkem? Kdo ví…
Dne 19. 5. 2010 senát schválil změnu zákona č.329/1999 Sb., o cestovních dokladech, která vychází z Nařízení Rady EU, jež stanovuje, že každý občan (včetně dítěte mladšího deseti let věku) bude od 26. 6. 2012 vlastníkem svého cestovního dokladu. Co to znamená pro nás – rodiče? Především každoroční komplikace, které vyžadují opravdu pevné nervy. Fronty na úřadech, zbytečné papírování, neochotné úřednice a především vynaložení dalších finančních prostředků.
Doba platnosti a poplatky
Dětský pas pro děti do 5 let nás vyjde na 50 Kč. Tento druh dětského pasu bude platný na dobu 1 roku. Důvod je prostý – dítě se v tomto období rychle vyvíjí a jeho rysy se velmi rychle mění. Pokud chcete vycestovat s dítětem starším 5 let, ale zároveň mladším 15 let, připravte si celou stokorunu. V tomto případě bude platnost dětského pasu celých pět let. Nejdražší je pochopitelně cestovní pas vydaný osobě starší 15 let. 600 korun a doba platnosti 10 let. Dobu platnosti pasu nelze prodloužit (musíte znovu přisypat nějakou tu korunku do státního rozpočtu – nebo kapes politiků?)
Dětské pasy lze vyřídit na obecním úřadě s rozšířenou působností. Pokud máte zájem o pas s tzv. biometrickými údaji, musíte si o něj zažádat u úřadu v místě svého trvalého bydliště. Dětské pasy s biometrickými údaji lze vystavit pouze dítěti, které dovršilo 5 let věku.
Co potřebujete k samotnému vyřízení dětského pasu s biometrickými údaji? Vcelku téměř nic. Žádné tiskopisy a dokonce ani fotku dítěte. Dětský pas lze vyřídit přímo na příslušném úřadě. K pořízení elektronické fotografie pro biometrické zpracování používají úředníci oddělení cestovních dokladů nejrůznější pomůcky, mezi které patří například dětská stolička, stupínek, speciální plátna pro dotvoření správného pozadí i další rekvizity.
„S malým dítětem nikam nejezděte!“
Bohužel se v současné době setkáváme stále více s neochotou a negativním přístupem úředníků. Z vlastních zkušeností vím, že pokud si přijdete zažádat o pas pro menší dítě, úředníci na vás vykulí oči a s tázavým výrazem si vás přeměřují, zda jste k nim nepřiletěla z nějaké cizí planety. S malým dítětem se přeci nikam nejezdí! Zbytečně jim akorát přiděláváte práci…
Co k tomu říci? Snad jen jediné, pevné nervy a nenechat se odbýt!
Vendi V.
ChytráŽena.cz