Vysoké ceny potravin i energií vedou některé české rodiče k nutnosti šetřit také na kapesném svých dětí. Ještě v loňském roce dostávalo podle průzkumů kapesné 73 % dětí, letos to vypadá jen na 63%.
Reálná hodnota kapesného dětí však vlivem inflace klesá. Každý desátý rodič (11 %) pak dětem kapesné dokonce sníží, některé děti tedy na inflaci doplatí dvojnásobně – kapesné se jim zmenší nominálně a inflace jim ukrojí i část reálné hodnoty peněz. Na druhé straně stojí rodiče, kteří v reakci na inflaci dětem kapesné zvýší, je jich však jen 12 %. Děti těchto rodičů se pak mohou těšit na vyšší kapesné, které jim bude v průměru zvýšeno nejčastěji o částku do 100 Kč (41 % dětí).
Výše kapesného se liší podle věku dítěte a jeho potřeb. Zatímco mladší děti si kupují převážně sladkosti a hračky, žáci středních škol kapesné používají také na nákup videoher nebo oblečení, které mladším dětem kupují rodiče.
Je čím dál populárnější dávat dětem kapesné nejen v hotovosti, ale také na jejich vlastní účet. Na něm mohou rodiče nastavit limity pro výběr hotovosti i pro platby na internetu, což může kromě větší bezpečnosti peněžních operací pomoci právě s ušetřením větší částky.
Zdroj, foto: UniCredit Bank