V posledních letech si česká turistika výrazně rozšířila obzory. Tradiční destinace u Středozemního moře, navštěvované zejména v létě, jsou stále více doplňovány celoroční exotickou turistkou. Zatímco před deseti lety byla cesta do Thajska spíše výjimečnou záležitostí, dnes jde již o běžnou dovolenou. Oblíbené jsou návštěvy afrických safari, nákupy v arabských bazarech, golfové turnaje na Floridě nebo pracovní cesty do Číny. Každá taková destinace však skrývá epidemiologická rizika, která ve střední Evropě nepotkáte.
Očkování se dělí na povinná (žlutá zimnice, meningokokové infekce), doporučená (virová hepatitida A a B, břišní tyfus, meningokokové infekce, cholera, vzteklina, japonská encefalitida), pravidelná (tetanus, pertuse, difterie, poliomyelitida, spalničky, zarděnky aj.) a speciální (chřipka, pneumokokové infekce, plané neštovice). Povinná očkování proti žluté zimnici a meningokokovým infekcím obvykle zajišťují centra cestovní medicíny. S aplikací doporučených a pravidelných očkování se můžete obrátit i na svého praktického lékaře.
Ochrana před malárií
Malárie se vyskytuje ve většině zemí tropů a subtropů, ročně onemocní 300-500 milionů lidí. V České republice je ročně hlášeno 20-30 případů onemocnění. Vzhledem k tomu, že onemocnění může mít smrtelné následky, měl by cestovatel 4-6 týdnů před cestou navštívit svého lékaře, který mu doporučí antimalarické přípravky a další ochranné prostředky zamezující poštípání komárem. Užívání antimalarických léků je přísně individuální, bere se v úvahu místo pobytu, riziko nákazy, roční období, věk a zdravotní stav cestovatele. Riziko nákazy však můžete výrazně snížit i dodržováním zásad správného chování, protože proti některým infekcím účinná vakcína pro turisty jednoduše neexistuje (např. malárie a horečka dengue).Chraňte se proto před poštípáním hmyzem aplikací repelentů, používáním moskytiér a nošením vhodného oděvu. Cestovním průjmům a dalším infekcím zažívacího traktu lze účinně předcházet konzumací nezávadné vody a tepelně upravené stravy. Rozhodně se vyvarujte kontaktu se sladkou vodou v tropických oblastech, kde hrozí schistosomóza, tedy i koupání či sprchování neupravenou vodou z řek a jezer! Rizikové může být i holení břitvou, nemluvně o tetování jako suvenýru z cest.
Správné očkování má však stále nejvýznamnější roli v prevenci exotických nemocí.
Žlutá zimnice – povinná – subsaharská Afrika, Jižní Amerika
Meningokokové infekce – doporučená - subsaharská Afrika
Virová hepatitida A a B – doporučená – celá Asie, Afrika a Jižní a Latinská Amerika, východní Evropa
Břišní tyfus – doporučená - tropy Asie, Afriky a Jižní Ameriky
Cholera – doporučená – Indie, tropy Afriky, jihovýchodní Asie, Haiti
Vzteklina – doporučená – Asie, Afrika, Latinská Amerika, jihovýchodní Evropa
Japonská encefalitida – doporučená – jihovýchodní Asie a Indie
Tetanus – pravidelná – vyžaduje USA, Kuvajt před dlouhodobým nebo pobytem
Poliomyelitida – pravidelná – západní Afrika, Indický subkontinent, Střední Asie
Spolupráce na textu:
hlavní hygienik MUDr. Vladimír Valenta
z Ministerstva zdravotnictví ČR
Zdroj,foto: MZCR.cz
hlavní hygienik MUDr. Vladimír Valenta
z Ministerstva zdravotnictví ČR
Zdroj,foto: MZCR.cz