Dokument provede diváky klíčovými událostmi Husova života od jeho dětství přes studium na pražské univerzitě, vlivu kutnohorských dekretů, odpustkové aféry až k jeho klatbě a upálení. Průvodci Pavel Helan a Pavlína Cermanová navštíví místa spjatá s jeho životem, a to Husinec, Kozí hrádek, Krakovec a samozřejmě také Kostnici. Film se dále zaměří na výklad Husových textů a jeho učení. Chybět nebude ani bohatá dokumentace z historických pramenů a dobové texty.
![Dokument Mistr a kazatel na České televizi Dokument Mistr a kazatel na České televizi](https://www.chytrazena.cz/obrazky/admin/clanek/mistr-a-kazatel-ceska-televize-31.jpg)
Spojení s jednou z nejstarších Univerzit není náhodné. Jan Hus na pražské univerzitě sám studoval, učil a později se stal i jejím rektorem. „Film je dílo zajímavé a originální. Divákům přibližuje Husa nejen jako významnou dějinnou osobnost, ale především jako učitele a rektora pražské univerzity. Zpracovat tuto látku nebylo jednoduché, neboť podat tímto způsobem osobnost, která žila před šesti stoletími, vyžaduje jak bezpečnou znalost historických skutečností, tak také znalost bolestí a potřeb současnosti.
Že se to zdárně povedlo je dílo především režiséra Zdeňka Pojmana, který je velmi vnímavý a má cit pro potřeby současného člověka. Pro UK vytvářel v minulosti úspěšný cyklus O vědě a vědcích,“ uvedl rektor Univerzity Karlovy prof. Tomáš Zima a dodal: „Postava Jana Husa je dle mého názoru velmi inspirující pro současné mladé lidi. Hus nejenže bojoval za pravdu a nepodřídil se autoritě, ale za zmínku, myslím, stojí i jeho velká touha po vzdělání. Ta ho z malé vesnice dovedla až na rektorský stolec Univerzity Karlovy.“
Dokumentární film Mistr a kazatel se bude vysílat 6.7. 2015, v den šestistého výročí upálení Mistra Jana Husa, od 20:00 na ČT2.
Zdroj, foto: Česká televize