Jak vyfouknout velikonoční vajíčkoJak vyfouknout velikonoční vajíčko Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty Beran - roční horoskop na rok 2025Beran - roční horoskop na rok 2025 Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 03.04. 2025
Dnes má svátek Richard
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Dokusérie Potížistky představuje hrdinky, které se nebojí jít proti zavedeným konvencím

2. 04. 2025 | Televizní tipy
Česká televize uvede novou dokusérii Potížistky. Na příbězích nekonvenčních hrdinek ukazuje téma genderové nerovnosti u nás za posledních 150 let. Díly o vzdělání, kariéře, rodině, politice, sportu, umění a mužích s nadsázkou glosují postavení žen v naší společnosti. Jak jsme na tom s rovností žen a mužů dnes? V iVysílání se Potížistky objeví 8. března 2025, symbolicky na Mezinárodní den žen. Dokusérii uvede ČT2 od 2. dubna.

V sedmi epizodách představí režisérky Bibiana Beňová a Kateřina Kořínková Sobotková 14 hrdinek narušujících stereotypní představy, které ženy mají či mohou mít. „Na počátku jsem chtěla vyprávět příběhy rebelek, které se odmítaly spokojit s předurčenou pasivní rolí a jež se v dobách, kdy to zdaleka nebylo běžné, rozhodly řídit své životy samy,“ prozradila autorka projektu Bibiana Beňová.

Dokusérie Potížistky představuje hrdinky, které se nebojí jít proti zavedeným konvencímPo debatách s kreativní producentkou ČT Veronikou Slámovou původní námět rozšířily o současné ženy. „Přišlo mi důležité, abychom příběhy historických potížistek porovnaly s osudy dnešních žen, což nám umožnilo zkoumat, zda a které bariéry ve společnosti stále přetrvávají,“ řekla Slámová.

Tematicky se autorky pouštějí do ohledávání klíčových životních témat každého z nás: vzdělání, seberealizace, rodinný život, vztahy, tělesnost… Každou epizodu uvádí otázka, která si pohrává s genderovými stereotypy. Mají ženy kratší rozum? Je politika rodu ženského? Kdo je tady křehké pohlaví? Proč musí české ženy stále volit mezi kariérou a dětmi?

Příběh jedné z prvních lékařek Anny Bayerové střídá Věra Chytilová jako ztělesnění radikálního postoje ke společenské nerovnosti. U Milady Horákové tvůrkyně tematizují její méně známý boj za feministická témata doby. Ludmila Bozděchová, první česká telegrafistka, musela až k císaři pánu, aby si svou profesi prosadila, za kariéru ale zaplatila povinným celibátem.

Mezi současnými protagonistkami se objevují Johanna Nejedlová, zakladatelka organizace Konsent, Barbora East, česká lékařka a vědkyně a zakladatelka asociace Ženy v chirurgii, výtvarná umělkyně Marie Lukáčová nebo sportovkyně Aneta Grabmüllerová Soldati. „Příběhy jejich následovnic, ale i tvrdá data ukazují, že genderová rovnost zdaleka není samozřejmostí téměř v žádné oblasti života,“ konstatuje režisérka Bibiana Beňová.

Pro někoho možná paradoxně, uzavírá tuto feministickou sérii příběh dvojice mužů. „Chceme zdůraznit, že rovnost se týká nás všech. Je to win-win strategie a je důležitá pro všechny. Najít postavu historického feministy nebylo vůbec těžké, je jím Tomáš Garrigue Masaryk, pro něhož byla mužsko-ženská rovnoprávnost jedním ze základních pilířů československé demokracie. Přesto právě tento Masarykův postoj není veřejnosti příliš známý a je důležité si ho připomenout, “ uvedla režisérka Kateřina Kořínková Sobotková.

Příběhy potížistek v každé epizodě doplňují fakta a statistiky, které individuální osudy zasazují do širšího kontextu a ukazují, jak se v různých oblastech života pozice žen historicky proměňovala. Část informací se publikum dozví ústy přizvaných expertů a expertek, část díky animacím, které do série vnášejí dávku černého humoru. Autorky také využívají množství archivních materiálů, které dokreslují ženskou každodennost v konkrétních historických etapách.

„Usilovaly jsme o lehký tón, který bude do vážných témat rýpat s humorem. Ostatně i sám název Potížistky je myšlen s nadsázkou a pracuje s nálepkou, kterou naše protagonistky dostávaly a stále dostávají. Ony přitom jen usilovaly/usilují o spravedlivější společnost,“ dodaly tvůrkyně Potížistek.

Na projektu spolupracovaly režisérky, které mají za sebou úspěšné televizní série Průvodce výtvarným uměním či Šest smyslů Berlína (Bibiana Beňová) nebo Kronika orgasmu a Kronika šťastného dětství (Kateřina Kořínková Sobotková). Producentsky projekt zaštítila Veronika Slámová, která se feministickým tématům věnuje pravidelně. Ženskou sestavu doplnil výtvarník Kakalík, jehož animace nabízejí k tématu svébytný vizuální komentář. Komentáře načetla herečka Elizaveta Maximová.

Zdroj, foto: Česká Televize

Vendula Flassig Vrablová
Chytrá Žena


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !