Každý majitel psa nebo kočky důvěrně zná blechy. Slavný český film Na samotě u lesa nás už kdysi poučil, že není pravda, že blechy psí na člověka nejdou. Totéž platí i o ještě rozšířenějších blechách kočičích – tento parazit zkrátka není vůbec vybíravý. Není také pravda, že se blechy drží jen v srsti zvířat – naopak, můžeme si jimi v krátké době zamořit celý byt. Blechy se totiž rozmnožují opravdu rekordním tempem: z jedné jediné jich může do dvou měsíců být zhruba 125 tisíc.
Pozor na blechy a klíšťata
Zablešení bytu ovšem není jen nepříjemná příhoda, blechy totiž přenášejí nemoci ohrožující člověka. Známá je „nemoc z kočičího škrábnutí“, kterou vyvolává bakterie přenášená trusem blech. Ten se zachytí na drápcích kočky a při poškrábání se přenese na člověka. Často jsou postiženy děti, které si neobratně hrají s kočkami. Onemocnění je bolestivé, provázené otoky poraněného místa a teplotami, léčí se antibiotiky. „Blechy také na člověka přenášejí psí tasemnici, kterou navzdory jejich jménu trpí i kočky. Stává se to ale jen výjimečně, nepozorností můžete takovou blechu sníst třeba v jídle,“ říká profesorka Vlasta Svobodová z brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity.Stejně nebezpečná jsou klíšťata, která se uchytí v srsti zvířat. Klíšťata vyskytující se u nás jsou totiž trojhostitelská – to znamená, že před každou vývojovou změnou musejí nasát krev z nového hostitele. Pes nebo kočka pak v takovém případě působí jako „nádrž na nemoc“, zvláště na obávanou klíšťovou encefalitidu či boreliózu. „Přímo od zvířete tyto choroby sice nechytíme, ale stačí, aby je jedno klíště nakazilo, a každé další je pak může přenést přímo na nás,“ upozorňuje profesorka Svobodová. Přitom si vůbec nemusíme všimnout, že je zvíře nakažené, nemoc totiž u něj mnohdy probíhá úplně bez příznaků.
Škrkavky se rozlezou po celém těle
Stejným problémem jako blechy a klíšťata jsou i vnitřní paraziti. Nejvíce rozšířené jsou kočičí a psí škrkavky, jejichž vajíčka vylučuje zvíře ve svém trusu. Člověk se může nakazit pozřením těchto vajíček, když si například neumyje ruce po návratu zvenku. Vajíčka jsou totiž extrémně odolná a dokážou přežít až několik let prakticky kdekoliv. Ohroženy jsou zvláště malé děti, které si běžně strkají do úst hlínu nebo písek. Z vajíček škrkavek se ve střevech člověka vylíhnou larvy, které se pak dostávají do celého těla, žijí především ve svalech, očích a mozku.Onemocnění se projevuje zvracením, průjmem, nechutenstvím, bolestmi břicha nebo teplotami, únavou kloubů a svalů, kožní vyrážkou a zvětšením míšních uzlin. Tyto příznaky mohou trvat několik dnů, týdnů i let. Závažnost onemocnění se odvíjí od počtu pozřených vajíček, a tedy i migrujících larev, a od imunity konkrétního člověka. Dalšími parazity napadajícími člověka je kupříkladu larva měchovce psího nebo tasemnice liščí.
Zvíře pravidelně odčervujte a odblešujte
Všechny uvedené skutečnosti ovšem nejsou důvodem pro to, abyste svého domácího mazlíčka odvedli do útulku. Paraziti a nemoci přenosné ze zvířat na člověka vás nemusí děsit, pokud budete dbát na pravidelné odblešení a odčervení svého psa či kočky. Je přitom nutné snažit se problému předcházet, i když nic nenasvědčuje tomu, že by vašeho čtyřnohého přítele něco sužovalo. Zvíře by mělo být odčervováno nejméně jednou za čtvrt roku a stejně tak je potřeba jeho srst pravidelně ošetřovat přípravky proti blechám a klíšťatům.-vad-
Není Vám zdraví lhostejné? Čtěte pravidelně časopis Rodina a zdraví, společenský měsíčník zaměřený na zdravý životní styl a problémy českého zdravotnictví. Přináší informace užitečné při péči o zdraví celé rodiny - od dětí až po seniory. Je určen především ženám - manželkám a matkám - které zde najdou praktické tipy pro své nejbližší.