Radostná seznámení ve StarDanceRadostná seznámení ve StarDance Červená řepa - nejoblíbenější receptyČervená řepa - nejoblíbenější recepty Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 08.09. 2024
Dnes má svátek Mariana
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Domov jako oáza klidu a pohody díky esenciálním olejům

15. 06. 2024 | Domácnost
Vůně provázejí lidstvo od nepaměti. Jejich blahodárné účinky znali už staří Egypťané nebo „otec medicíny“ Hippokrates. Esenciální oleje působí blahodárně na tělo i mysl a s pečlivě vybranými interiérovými vůněmi, které je obsahují, si můžete snadno dopřát aromaterapii v prostředí svého domova a relaxovat kdykoliv během dne. Vůně umí prostor osvěžit a provzdušnit, stejně jako zútulnit a „zabydlet“. Mohou vám také pomoci zbavit se naopak nepříjemných pachů i zlepšit kvalitu vzduchu.

Historie aromaterapie


Vůně působí blahodárně na tělo, ducha i mysl a lidé to vědí už dlouho. Aromatické rostliny byly pro rituální a léčebné účely vyhledávány už ve starověku. Egypťané používali například vonné oleje z cedrového dřeva, kadidla nebo myrhy. Vyráběli také levandulový olej, který byl rovněž součástí parfémů, nebo olej růžový, který údajně ve své kosmetické rutině využívala i samotná Kleopatra.

vůně domovaVe starověkém Řecku a Římě pak byly tyto cenné oleje využívány mimo jiné jako přísada do koupelí ve veřejných lázních. Hippokrates, často považovaný za otce medicíny, ve starořeckých textech rovněž zdokumentoval léčebné účinky rostlinných silic a měl za to, že „cestou ke zdraví je každodenní aromatická koupel a voňavá masáž“.

Jak rozumíme vůním dnes 


Termín aromaterapie zavedl René-Maurice Gattefossé, francouzský chemik, který v roce 1937 poprvé vydal stejnojmennou knihu věnující se léčivým účinkům esenciálních olejů. Během 20. století našel řadu pokračovatelů a některé současné vědecké studie říkají, že určité esenciální oleje mohou například snižovat hladinu stresového hormonu kortizolu, citrusové oleje pak mohou například posilovat imunitní systém. Jasmínový olej pomáhá navodit optimismus a pohodu, santalový olej má zklidňující a relaxační účinky. Eukalyptový olej pak působí stimulačně a protizánětlivě.

Aromaterapeutické metody se dnes používají především k mírnění bolesti nebo snížení hladiny úzkosti a stresu, k podpoření relaxace a celkovému zlepšení nálady.



Zdroj: Air Wick


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !