Padesátiletý spisovatel Vili se roku 1973 v New Yorku díky svému dospívajícímu synovi poznává s ženou, která mu snad až příliš připomíná jeho osudovou lásku, krásnou belgickou Židovku Colette, s níž se seznámil před třiceti lety v koncentračním táboře v Osvětimi. Bohužel, Vili nebyl jediný, komu Colette padla do oka. Neurvalý zájem o ni projevil i velitel přidruženého osvětimského tábora zvaného Kanada, bezohledný a cynický Weissacker. Colette podvědomě cítí, že je vystavena jeho zvůli, a že pokud chce přežít, musí se mu podvolit. V kruté fabrice na smrt ale klíčí i další vztahy, ať už jste vězeň, nebo kápo, blízkost někoho druhého je pro vás jednou z mála radostí a tou největší nadějí na přežití. S postupujícím časem se ale ruská fronta blíží stále víc, osvětimské pece polykají své oběti po tisících a fašisté tuší, že jim nezbývá příliš mnoho času. Je nutné jednat. Je myšlenka na útěk bláhovým snem, nebo jedinou reálnou šancí na přežití? A jak velkou roli v našich životech hraje náhoda či něco, co bychom mohli nazývat osudem?
Film Colette chce být návratem k prapůvodní formuli filmového díla. Poutavou, vzrušující diváckou formou přinést zejména mladé generaci napínavý příběh de facto jejich vrstevníků. Je to velký příběh o útěku za svobodou, film se silnou a bezprostřední katarzí z právě viděného a prožitého. Zdůrazňuje nadčasové etické hodnoty, jakými jsou láska, svoboda, zodpovědnost za svůj život i nutnost bránit svou integritu vždy a za všech okolností. Colette není dokumentem, ale fikcí sestavenou z mozaiky skutečných, historicky doložených příběhů. „Z toho vyplýval můj důraz na magický realismus vyprávění, na stylizaci jednotlivých složek, kameru, střih, hudbu, práci s herci i mizanscénou atd. atd. Snažil jsem se, aby se diváci díky dokonalému výtvarnému provedení skutečně ocitli v Osvětimi,“ říká režisér Milan Cieslar.
Není proto divu, že největším zážitkem režiséra spojeným s realizací filmu Colette byly reakce sestry Arnošta Lustiga, který se realizace filmu bohužel nedožil, paní Hnátové. „Nikdy nezapomenu na její pohnutí, když přišla na natáčení a znovu se dostala do reality Osvětimi. Byla to právě ona, komu jsme ukázali první hrubý střih a její reakce byla pro mě strašně důležitá. Pod dojmem toho sestřihu hodinu nepromluvila,“ říká režisér a spoluautor filmu Milan Cieslar. Česká televize uvádí snímek Colette u příležitosti 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v Osvětimi, které připadá na 27. ledna (Den památky obětí holocaustu).
Ve filmu Colette hrají: J. Mádl, C. Thiolyová, E. Bouwer, H. Dvořáková, Z. Mauréry, P. Vaněk, A. Hryc, M. Dlouhý, O. Vetchý, B. Kodetová a další. Scénář A. Lustig a M. Cieslar.
Film Colette můžete sledovat 24. 1. 2015 od 20 hodin na ČT1!
Zdroj: Česká televize
Foto: Jokri
Foto: Jokri