Pokud budete pobývat v Beskydech, určitě nezapomeňte navštívit dřevěný kostelík svatého Prokopa a Svaté Barbory. A pokud dřevěné kostely milujete, je to prostě nutnost. Kostelík má zajímavou historii, která je v něčem podobná historii těchto dřevěných staveb, které zde nejsou původní a zároveň se i v mnohém odlišuje.
Kostelík byl původně postaven v zakarpatské obci Hliňance u Čynadijova v okrese Svalava na přelomu 17. a 18. století jako řecko-katolický. Za první republiky začal chátrat, místní chtěli kostel větší, modernější a méně nákladný na údržbu, tedy zděný. Za této situace odkoupil od místních kostelík ředitel Báňské a hutní společnosti v Ostravě ing. Eduard Šebela, který byl tehdy zároveň předsedou Okrašlovacího spolku ve Frýdlantu nad Ostravicí. Kostelík byl na místě rozebrán a po železnici převezen do Kunčic pod Ondřejníkem.
Na místě zvaném Na Humenci byl po řadě náročných oprav v roce 1931 zasvěcen patronům horníků sv. Prokopu a Barboře. Opravy kostela nebyly vůbec jednoduché, protože kostelík nebyl postaven ze smrkového dřeva, ale z mnohem odolnějšího a tedy i dražšího dubového. Přesto se to díky pracovitým a ochotným rukám místních řemeslníků podařilo za poměrně nízkých nákladů. Prvním zde odslouženým obřadem byla svatba Šebelovy dcery s hrabětem Larischem-Monnichem. Koncem 80. let 20. století kostel velmi zchátral, zejména proto, že nebyl podezděný a vlhkost nejprve zničila dřevěnou podlahu a později začala nahlodávat i samotnou stavbu.
Předlistopadový režim se k záchraně památky postavil zády, naštěstí opět pomohly ruce místních ochotných lidí, takže dnes si můžete opět stavbu prohlédnout v celé její kráse.
Kostelík se skládá ze tří oddělených částí (stejně tak má tři stupňovité věže). V přední části, tzv. svatyni neboli kněžišti sloužil kněz mši v řecko-katolickém duchu zády k věřícím. Ve střední části seděli pokřtění věřící a zadní část u dveří byla určena nepokřtěným. Dnes je kostelík římsko-katolický, takže kněz slouží mši čelem k věřícím.
Naproti široké kruchtě je bohatě vyřezávaný ikonostas se třemi vchody a pěti řadami ikon. V horní řadě jsou výjevy ze Starého zákona, pak jsou obrazy dvanácti apoštolů, ve třetí řadě výjevy z Nového zákona, dále pak patron kostelíka sv, Mikuláš, Kristus-učitel a archanděl sv. Michael. Dole je Abrahám a Svatá rodina.
Přestože místní kostelík neustále opečovávají, v roce 1994 se nepodařilo zabránit zlodějům ve vykradení kostela. Dnes je naštěstí kostel proti nenechavcům mnohem lépe zabezpečen.
Kvetinka65 - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz