Topení dřevem v našem domečku pro klídek a pohodu
Vytápění dřevem je jeden ze způsobů, jak mít doma teploučko a chovat se ekologicky a šetrně k naší přírodě. Jeho spalováním přírodu nepoškozujeme ani neškodíme ovzduší. Bude to však šetrné i pro naši domácí kasičku? Podívejme se tedy na to, co by nás mělo zajímat.
Dřevo bychom měli nakoupit na jaře, naštípat a nechat do podzimní doby vytápění prosušit na vzduchu. Sluníčko nám pomůže vytáhnout zbývající vlhkost. Nejlepší je dřevo staré 2-3 roky, jehož vlhkost nepřesahuje 20 %.
Vlhčí palivo snižuje výhřevnost. Nemusíme si však hned koupit i vlhkoměr, abychom zjistili stav polínek. Stačí o sebe dvěma polínky poklepat o sebe. Když jakoby zazvoní - jsou suché. Nebo jiný způsob - kousek dřeva uzavřeme do igelitového sáčku a zahřejeme jej - pokud se stěny sáčku orosí, je dřevo ještě vlhké. Je známo, že naštípané dřevo nám proschne rychleji než velká polena a klády.
Mnoho z nás má svůj příbytek vyzdoben krbem. Tam je vhodné dřevo dubové, bukové, z břízy, jasanu, javoru nebo jeřábu. Má totiž větší hustotu a déle hoří. Smrkové dřevo krásně praská, vytváří romantiku. Ale rychle shoří a vydá jednorázově vyšší energii. Proto volíme dřevo tvrdé, z již výše zmiňovaných stromů. To nám zajistí dlouhodobý požitek tepla.
Už se vidíte před krbem či krbovými kamny v těchto mrazivých dnech? Sklenička punče, svařeného vína a svíčky ještě více znásobí požitek teploučka, a taková kožešinka a miláček vedle Vás - může být i z říše zvířecí.
Přeji krásnou pohodičku v teple.
Autor: iva312