Družstevní výstavba není v tuzemsku minulostí, v republice stále funguje řada bytových družstev, která se starají o byty a budovy svých členů-družstevníků. Díky svým přednostem totiž tento typ výstavby v současnosti nabízí zajímavou alternativu k pořízení si bytu na hypotéku. Přes 37 % Čechů však o družstevním bydlení nemá dostatek informací.
Kvalita za rozumnou cenu je velkým lákadlem
Podle nedávného průzkumu lidé při hledání nového bydlení upřednostňují hlavně cenu bytu, a až poté řeší jeho rozlohu či dostatečné sociální zázemí v okolí. Družstevní bydlení je vhodné hlavně pro ty, kteří nemají dostatek prostředků na získání hypotéky. Při koupi družstevního bytu totiž není třeba nikde složitě dokazovat stávající příjmy.
Výhodou u družstevního bytu je také předem určená cena za m2 včetně DPH, která se už nemění. A to díky tomu, že jsou v ní rovnou započítány i prostory lodžií, sklepa či garáže. Cena pod 50 000 korun za m2 nového bytu nebývá výjimkou.
Rovněž není třeba mít strach z nekvalitně zbudované stavby, protože zkušené družstvo si zároveň dokáže ohlídat i kvalitu stavebních prací, protože ví, že bude muset celou budovu v následujících letech spravovat z vlastních financí.
Jako byste platili běžný nájem, ale po letech bydlíte ve vlastním
Jak tedy družstevní výstavba funguje? Zájemci o byt se stávají členy družstva tím, že uhradí základní členský vklad, jenž se pohybuje v rozmezí pouhých 25–35 % celkové ceny bytu. V některých lokalitách si tak lze pořídit třípokojový byt i za několik set tisíc, což je únosné i pro mladou rodinu s dětmi. Zbylou část ceny bytu splácí členové družstvu po dobu následujících 20–25 let ve formě nájemného. Výše nájemného v nových družstevních bytech je obvykle srovnatelná či dokonce mírně levnější než tržní nájemné běžných bytů v okolí.
Družstevní bydlení tak lze chápat i jako investici do budoucna pro ty, kteří v současnosti bydlí v pronájmu. Často se jedná o mladé rodiny, jež by se ale rády přestěhovaly do většího bytu, drobné živnostníky, kterým banka neschválila hypotéku, či tzv. singles. Po splacení úvěru družstvu si totiž členové mohou zažádat o převod bytu do osobního vlastnictví, o nějž se postará družstvo.
Výhodou družstevního bydlení je i jeho flexibilita. Převod členského podílu se realizuje převodem členských práv a povinností na jinou osobu, což lze vyřídit obratem. Není třeba běhat po úřadech a shánět potřebné dokumenty. Převod členských práv a povinností má navíc dvě výhody – celá transakce nepodléhá dani z nabytí nemovitosti (dříve daň z převodu nemovitosti), za určitých podmínek nemusíte hradit ani daň z příjmů, která jde svou výší 15 procent v případě několikamilionových bytů až do statisíců korun.