Tento měsíc je pro zahrádkáře velmi náročný. Mnohý z nás by uvítal, kdyby měl den o pár hodin více, aby se všechny ty potřebné činnosti na zahradě stihly včas, a aby v tom množství práce na něco pro zahradu důležitého nezapomněl.
V tomto měsíci nakládáme slepičí trus, králičí a kozí hnůj do nádob na vykvašení, abychom je později mohli využít jako kapalné hnojivo.
Zahájíme boj proti slimákům. Existují různé návnady a pasti, ale mně se nejlépe osvědčily sklenice nebo kelímky zapuštěné do záhonu, do nichž jednou za tři dny dám trochu nejlevnějšího piva. Měkkýšům pivo voní a do nádoby s pivem spadnou a utopí se (pro milovníky piva je to dá se říci humánní a krásná smrt)
Máme-li skleníky a fóliovníky, v tomto měsíci obzvlášť nezapomínejme na větrání, aby rychlená zelenina, na kterou se každý z nás těší, byla opravdu plná jen vitamínů a ne dusičnanů.
I ve vyšších polohách musíme v dubnu skončit s výsadbou cibule sazečky.
Chceme-li mít pěkný česnek, musíme ho vysadit nejpozději do 10. dubna. Také nezapomínáme na výsadbu mečíků a jiřin.
Na svých zahradách můžeme sklízet první plodinu letošního roku – chřest. Po jeho odříznutí opět udělejte hrůbek, aby mohl chřest nadále růst. Koncem dubna můžeme již také sklízet řapíky rebarbory.
Od poloviny do konce dubna můžeme začít s pěstováním hlívy ústřičné, jejíž sadbu i s návodem lze koupit v zahradních centrech.
V dubnu přihnojujeme ovocné stromy, aby měly dostatek živin k vytvoření bohatých výnosů.
Rybíz, maliny, ostružiny a angrešt můžeme v tomto období množit hřížením nebo kopčením. Do podzimu budeme mít silné sazenice, použijeme-li kompostovou zeminu s rašelinou v poměru 4 : 1.
Dokončujeme ošetření stromů po zimě – okusy, omrzliny očistíme a ošetříme balzámem. Také vyhrabáváme trávníky, pokud jsme tak ještě neučinili a poté je hned ošetříme hnojivem a prostředkem zamezujícím růstu plevelů.
Záhony jahod vyčistíme od starých listů, dosadíme chybějící rostliny, okopeme a přihnojíme (nejlépe ředěnými kvašenými slepičinkami). Pozor, jahody nesnáší draselná hnojiva obsahující chlor!
Připravujeme si truhlíky a osazujeme rostlinami, abychom je po ledových mužích v květnu mohli dát již pěkně zarostlé na okna a balkony svých bytů a domů.
V měsíci dubnu provádíme nejvíce ošetření různými postřiky. Mějme na paměti, že někdy méně znamená více. Musíme dbát, abychom nezahubili chemií včely, a aby v našich výpěstcích nezůstaly škodlivé látky z postřiků.
Správný den je důležitý
Chcete-li rozsazovat nebo přesazovat trvalky a skalničky, ideální den je hned 1. duben.
3. 4. je den vhodný na setí košťálovin, cibule, letniček, ředkviček, můžeme sázet brambory (pokud chcete pěknou úrodu, sázejte řádky 60 cm od sebe) a opadavé dřeviny. A hodně zalévejte. V tento den při zalévání rostliny nejlépe přijímají vláhu.
4. a 5. 4. je den vhodný na sázení rajčat, okurek a paprik do skleníku, na záhonech můžeme vysévat kořenovou zeleninu a brambory, sázíme také broskvoně a víno. Doséváme trávníky (ideální je počasí suché a bezvětrné), roubujeme ovocné stromy. Chcete-li si ulehčit práci v boji s plevelem, je nejvhodnější den pro zrytí záhonů. V záhonech zrytých tyto dny plevel hyne. Zalévejte, půda dobře přijímá vláhu.
6., 7. a 8. 4. Ideální den na přesazování dvouletek (snadno se přijmou a dobře porostou). Můžeme též sázet brambory, kořenovou zeleninu a dosévat trávník.
9. 4. – v tento den nic nesázejte, rostlina by špatně prospívala. Raději se pusťte do přihnojování na podporu květu.
11. a 12. 4. sázíme byliny, letničky, listovou zeleninu a květák. V tento den hodně zalévejte.
13. – 15. 4. Opět dbáme na dostatek vláhy, sázíme dřeviny, broskve, pnoucí rostliny, luštěniny, den obzvlášť vhodný na výsev okurek a tykví, chřestu.
16. a 17. 4. Sázíme brambory, pokud už vylézají rané brambory, tak je nakopčíme. Jednotíme zeleninové záhony. Pokud jste zaseli kořenovou zeleninu tak, že jste přimíchali do semen semena ředkviček, nyní máte protrhávání usnadněné – vytrháte ředkvičky a bude vyjednoceno.
18. – 22. 4. V tento den je nejlepší postřik proti mšicím. Také bojujeme proti plísním – uklízíme sklepy po minulé úrodě, aby byly připraveny na úrodu letošní, myjeme skla, truhlíky, květináče a větráme. V těchto dnech zaléváme jen časně ráno nebo večer.
23. a 24. 4. prořezáváme keře, 25. 4. ořezáváme nemocné rostliny, snadněji se uzdraví.
26. 4. – Sázíme brambory, rané okopčujeme, zakládáme záhony a komposty. Přihnojujeme košťáloviny.
27. a 28. 4. – Neustále kontrolujeme rostliny, zda je nenapadli škůdci. V těchto dnech jsou rostliny nejzranitelnější. Den vhodný na vysévání květin, bylin, košťálovin. Ostříháme odkvetlé květy jarních květin. Hodně větráme.
29. a 30. 4. – Nejvhodnější doba na první sekání trávníku. Obzvlášť po prvním sečení nezapomeňte trávník zalít! Hodně zaléváme i stromy, které potřebují velké množství vláhy na nadcházející období květu. Vyséváme listovou, košťálovou i kořenovou zeleninu, ředkvičky, brambory a byliny. Do jezírek vysazujeme lekníny a ostatní vodní rostliny. Tyto dny jsou vhodné i na opravy studní, zpevňování břehů potoků a jinými pracemi s vodou.
Ve dnech 2. 4. a 28. 4. nepracujeme ani s hlínou ani s rostlinami, byla by to práce zbytečná, neboť na ni není vhodný den. Raději si místo toho v klidu poseďte s kávičkou u stránek Chytré ženy.
Krásné chvíle při vrtání se v jarem vonící zahradní půdě a radost z prvních jarních květů Vám přeje
Jarmila Hašková – čtenářka
ChytráŽena.cz