Superdýně
V dýni se ukrývá množství betakarotenu, antioxidantu, který náš organismus přemění na vitamin A. Najdeme v ní také vitaminy C a E, minerály jako hořčík, draslík a fosfor. Dýně je skvělým zdrojem vlákniny, prospívá našemu zažívání a pomáhá snižovat hladinu škodlivého cholesterolu.
Všestranný pomocník v kuchyni
Dýně je díky své jemné chuti a textuře takovým „univerzálním vojákem“ v kuchyni. Dá se využít na nespočet způsobů – vykouzlíte z ní sladká i slaná jídla, připravíte skvělý džem nebo si ji snadno naložíte do zásoby. Při výběru dýně byste ovšem neměli řešit jen její velikost, ale především druh. Ne každý se totiž hodí na kuchyňský stůl.
V obchodech najdeme i okrasné dýně, které se hodí především jako dekorace a nejsou vhodné k jídlu – mohou mít nahořklou chuť a jejich konzumace by snadno přivodila zažívací obtíže. Poznáme je většinou i podle struktury – jsou menší, s hrubou slupkou často plnou výrůstků.
Jaké dýně můžete bez obav využít v kuchyni a k čemu se hodí nejvíc?
Hokkaidó
Špagetová
Špagetovou dýni poznáte podle typického oválného tvaru, žluté barvy a vláknité struktury, která jí dala název. Dužnina je tvořena špagetovými vlákny, která lze využít jako zdravější náhradu klasických těstovin. Špagetová dýně se dá dobře kombinovat i masem a můžete ji využít i k zapékání. (viz. 1 obrázek)
Máslová
Máslová dýně zaujme na první pohled svým tvarem připomínajícím velkou hrušku. Nasládlá oříšková chuť z ní dělá ideální surovinu pro přípravu moučníků, krémových polévek nebo pyré a dětských příkrmů. Navíc obsahuje málo semínek, takže jí spotřebujete téměř celou beze zbytků.
(na obrázku)
Muškátová
Ani semínko nazmar
Dýně jsou samozřejmě především nepřekonatelnou podzimní dekorací. Díky pestré barevné paletě a množství tvarů a velikostí si z nich můžete doma vykouzlit kouzelné zátiší. Samostatnou kapitolou jsou pak halloweenské oslavy spojené s dlabáním dýní.
Využitím dužniny ale zpracování dýně nemusí končit. Neochuzujte se o cenný zdroj živin v podobě dýňových semínek, která si snadno připravíte doma. Semínka opláchněte, povařte ve slané vodě, smíchejte s kapkou oleje a poté upečte v troubě na pečicím papíru. Získáte skvělý zdroj antioxidantů, omega kyselin a řady cenných minerálů.
Jak na nákup a skladování
Recepty z dýní
Dýňové hranolky
Nakrájejte dýňovou dužninu na hranolky o délce cca 6 cm. Smažte krátce ve vrstvě oleje nebo připravte v horkovzdušné fritéze. Poté okořeňte směsí pepře, papriky a soli a podávejte.
Dýňové muffiny
Dýni nakrájenou na kostky upečte v troubě nebo povařte ve vodě do měkka, poté rozmixujte na pyré. V míse smíchejte cca dva hrnky polohrubé mouky, půl hrnku cukru, lžičku prášku do pečiva, špetku soli, lžičku muškátového oříšku a lžičku skořice. V druhé míse smíchejte půl hrnku oleje, dvě vejce, dva hrnky dýňového pyré a 250 ml mléka. Obě směsi rychle promíchejte a přisypte hrst ořechů. Naplňte košíčky na muffiny a pečte cca 25 minut.
Dýňové rizoto
Polovinu dýně Hokkaidó nakrájejte nahrubo, osolte a opečte na plechu do měkka. Druhou polovinu opečte na pánvi na oleji do zezlátnutí. Orestujte na pánvi šalotku a česnek, přidejte 200 g rýže arborio a zalijte 100 ml bílého vína. Nechte odpařit a poté postupně přilévejte 1 l zeleninového vývaru. Upečenou dýni rozmixujte na pyré a zřeďte dle potřeby. Hotovou rýži smíchejte s 5 lžícemi pyré, dochuťte máslem, parmezánem a promíchejte.
Zdroj, foto: Košík.cz