Pomočování ve spánku (enuréza) rozhodně není duševní porucha (neuróza) a nesouvisí až na úplné výjimky ani s žádnou psychiatrickou diagnózou. Není důsledkem moderní civilizace ani psychického vypětí uspěchané doby. Problém nočního pomočování a udržování čistoty u dětí je starý jako lidstvo samo. Pokusy léčit enurézu začaly již ve starověkém Egyptě před cca 3000 lety.
Co je to enuréza?
Definice dětské enurézy, tedy pomočování ve spánku, se různí. Je to stav, kdy jde většinou o normální plnění a následné vyprázdnění močového měchýře, ale bohužel na špatném místě v nevhodnou dobu – v posteli během spánku – a navíc ve věku, kdy už to společnost nepovažuje za normální.Enuréza je někdy také definována opačně – jako počet „nocí, kdy postel zůstane suchá“. Většina pediatrů totiž nepovažuje občasné pomočení u mladších dětí (např. 1x za měsíc při stresové situaci) za enurézu. Stupeň pomočení může být různý – od zvlhčení spodního prádla až po úplné vyprázdnění celého obsahu měchýře do postele, někdy i několikrát za noc.
Pomočování je nutné řešit a léčit!
Většinou se udává, že by se dítě nemělo pomočovat po ukončeném 5. roce života, ale v některých zemích (např. ve Skandinávii) společnost toleruje i vyšší věk. Enuréze je třeba věnovat u dětí starších 5-6 let velkou pozornost, protože u nich představuje významný stresující faktor a může nepříznivě ovlivnit normální psychický vývoj jedince. Prvním odborníkem, u kterého by se měli rodiče s pomočujícím se dítětem objevit, je praktický lékař pro děti a dorost. V komplikovaných případech jsou dalšími konzultanty dětský nefrolog a dětský urolog, případně další odborníci. V každém případě je třeba co nejdříve odlišit inkontinenci (trvalý únik moči bez ohledu na denní dobu) od enurézy. Při podezření na inkontinenci má být dítě vyšetřeno v odborné ambulanci dětského lékaře a nefrologa již daleko dříve než v 5 letech. Inkontinence je charakterizována tím, že dítě není prakticky nikdy suché, prádlo je alespoň vlhké, když ne mokré.Mokrou postel mohou mít nejen děti, ale i dospělí
Enuréza se vyskytuje velmi často, v první třídě se pomočuje ještě asi 10 % dětí. Ve věku 10 let jich stále zůstává přes noc mokrých vícekrát měsíčně asi 5 %. Stojí za to zmínit i fakt, že občas se pomočuje asi 1 % dospělých, to laické veřejnosti není většinou známo! Tyto údaje není jednoduché od dospělých získat, hlavním důvodem je stud postižených. Dospělí enuretici se většinou nepomočují tak často jako děti, ale kontrola suchého lůžka u nich významně vázne.
Moderní léčba enurézy
Základem počátečních opatření je vedení tzv. kalendáře enuretika, úprava příjmu tekutin a režimu vyprazdňování měchýře. Děti jsou např. několikrát denně vyzývány k vyprazdňování měchýře v bdělém stavu. Dále se osvědčuje motivace dítěte a rozumné odměňování při ústupu enurézy ze strany rodičů. Tresty nemají smysl, dítě se nepomočuje úmyslně! Není jednotný názor na to, zda se mají enuretici v noci budit a nutit k cestě na toaletu. Pokud se tak děje, dítě musí být naprosto probuzené a uvědomovat si, že močí do záchodové mísy a ne do postele!
Pro rodiče je důležité sdělení, že dítě musí během užívání léku desmopresinu velmi přísně dodržovat pitný režim. To znamená, že po podání desmopresinu nesmí dítě pít, což během noci (spánku dítěte) nepředstavuje žádný problém. Po probuzení by příjem tekutin měl být omezen do doby, než dítě začne opět močit. Desmopresin zahušťuje moč, a tím omezuje vylučování vody, která by se při nadměrném příjmu mohla v těle hromadit.
Další možnosti
Dalším významným opatřením, které je efektní při léčbě enurézy, jsou tzv. alarmy. Jde o jednoduché zařízení, které signalizuje únik moči do prádla, resp. do lůžka, a spustí již po úniku prvních kapek moči alarm, který má dítě probudit. Smyslem je vytvořit podmíněný reflex – naplněný měchýř má vést k probuzení a močení na WC. Oproti desmopresinu se ale efekt neobjevuje tak brzy, často trvá i několik týdnů, než se dítě začne budit samo. Naopak výhodou je fakt, že pokud je tento přístup efektní, po vysazení alarmu se enuréza už nevrací.Internetová poradna odborníka
Trápí-li dítě starší pěti let pomočování, měl by se jeho rodič obrátit na praktického lékaře pro děti a dorost v místě bydliště. V případě komplikací odešle dětský lékař pacienta na urologické či nefrologické vyšetření. Další potřebné informace včetně seznamu odborných pracovišť zaměřených na pomočování dětí jsou uvedeny na webových stránkách www.nocvsuchu.cz. Od května tohoto roku funguje na internetu také poradna lékařů se zaměřením na dětskou urologii a nefrologii. Nejčastější otázky a odpovědi na téma pomočování jsou pravidelně zveřejňovány. Pokud potřebujete konzultovat individuální problém, může poslat svůj dotaz na adresu info@nocvsuchu.cz.
Autor: prof. MUDr. Jan Janda, CSc.
Pediatrická klinika UK 2. LF a FN v Motole, Praha