Během uplynulých pětadvaceti let prodal italský zpívající autor a instrumentalista Eros Ramazzotti (narozen 28. října 1963 v římské čtvrti Cinecitta) více než padesát milionů alb, ale jeho hudební vášeň je stejná jako v dobách, kdy si ve svém velkém hitu zahrával s ideou Země zaslíbené (Terra promessa).
Dva roky poté, co v roce 2007 vydal album svých největších hitů „E 2“ (získal za ně desetinásobnou Platinovou desku a stalo se nejprodávanějším italským albem roku 2007), se Eros vrací na hudební scénu se svým v pořadí jedenáctým studiovým albem „Ali e radici“, které v Evropě vychází 22. května. Ramazzotti se postaral o produkci nahrávek spolu s Claudiem Guidettim, s nímž se rovněž autorsky podílel na hudbě všech písní, texty napsal ve spolupráci s Adeliem Cogliatim.
Jedenáct skladeb má stále onen přesvědčivý mezinárodní sound, který vždycky charakterizoval veškerou Ramazottiho tvorbu. Album „Ali e radici“ má jakousi dvojí hudební podobu: tandem Ramazzotti-Guidetti totiž obohatil svým magickým elektronickým zvukem Michele Canova, který se jako koproducent podílel hned na šesti snímcích disku. Ve srovnání s Ramazzottiho předchozí tvorbou věnují texty alba mnohem větší pozornost a zájem společenským tématům, jakými jsou třeba stále menší komunikace mezi lidmi a růst násilí – a to jak násilí na lidech, tak na přírodě. Textová složka alba proto odráží jednak Ramazzottiho cestu životem, jednak jeho dráhu uměleckou.
První singl „Parla con me“ představuje svým způsobem maják v nočním moři neschopnosti komunikace. „Chtěl bych zahájit dialog s mladší generací, která – jak se zdá – ztratila orientaci v dnešní době a trpí stále většími obavami ze světa bez budoucnosti,“ vysvětluje Eros. ,,To byl ostatně i motiv mé písně „Terra promessa“, která vznikla před pětadvaceti lety. Tehdy jsme ovšem měli životní ideály, zatímco dnes je těžké najít něco, v co by se dalo věřit. Proto, aby člověku neprotekly nejlepší roky života mezi prsty, musí v sobě najít sílu otevřít se druhým a nahlas vyjádřit své obavy, definovat své zájmy a pojmenovat to, co ho trápí. Protože bolest nezabiješ tím, že otupíš své srdce.“
Videoklip k písni „Parla con me“, který je charakteristický dlouhou kamerovou jízdou, natočil v Los Angeles režisér Mark Klasfeld a zavádí diváka do reality komunikace v dnešní společnosti. Je to pozvánka do světa využívajícího výhod technologického potenciálu, aniž by jej zneužívala, či mu dávala volnou ruku. „Svět se pohybuje příliš rychle: počítače a mobilní telefony zmrazily vztahy mezi lidmi. Zdá se, že pro mou generaci se technologie stala jakýmsi bumerangem: dala nám sice obrovskou svobodu, ale musíme se naučit, jak s ní zacházet. Jako bychom se odstřihli od světa, ve kterém jsme mohli společně sdílet své emoce. Teď z tohoto neutěšeného stavu usilovně hledáme cestu ven, znovu se snažíme objevovat vášně, city a touhu být sami sebou.“
Album „Ali e radici“ uzavírá vážná, lehce trýznivá trilogie společensky signifikantních písní. Naléhavá potřeba zpytovat své svědomí zaznívá ze skladby „Nessuno escluso“, kategorický imperativ cítíme z písně „Non possiamo chiudere gli occhi“, neboť už není nadále možné předstírat ignoranci, respektive toleranci k takovým hororům, jakými jsou domácí násilí, týrání žen a dětí, či znásilňování přírody. V závěrečné hymně naděje „Come goielli“ Eros upozorňuje na opravdové hodnoty, které jsou pro naši budoucnost potřebné. Každý z nás by si měl tyto životní hodnoty doslova hřát na prsou a bránit je před „piráty, kteří jsou doslova všudypřítomní v každém městě.“
Volba vydat CD „Ali e radici“ jako „ekolbook“, tedy bez použití plastů, je zcela pragmatické gesto směrem k lepší budoucnosti. Jde o elegantní a současně pečlivě vybranou kolekci fotografií s texty všech jedenácti skladeb, doplněnou o romantické záběry, které na Floridě pořídil fotograf Bruce Weber – absolutní génius současné světové fotografie, jehož snímky dokonale ilustrují Erosovu duši.
Mezi Weberovými fotografiemi je rovněž okouzlující Erosův portrét se zlatým orlem v pozadí, dokonale evokující téma titulní písně „Ali e radici“.
Album „Ali e radici“ nabízí vlastně dva odlišné hudební styly: jeden živější, o hudební nástroje opřený, produkovaný Erosem Ramazzottim a Claudiem Guidettim, a pak druhý, elektronický, pod kterým je jako spoluproducent podepsán Michele Canova (mezi jeho dosavadní klienty patří mino jiné Tiziano Ferro, Jovanotti a Giusy Ferreri).
Čtěte také: Eros Ramazzotti a začátky jeho kariéry
Italská superhvězda Eros Ramazzotti vystoupí v České republice!