Hlavním smyslem otevření bezplatných poraden je snaha zvýšit informovanost veřejnosti a tím předejít konfliktním situacím v exekučním řízení. Praxe totiž ukazuje, že naprostá většina nedorozumění, případně stížností na exekutory, pramení právě z nedostatku informací o exekučním procesu.
V první fázi projektu jsou otevřeny jednou týdně ve středu dvě bezplatné „exekutorské poradny“, a to v Praze a v Brně. Bezplatná poradna Praha nabízí své služby v Belgické 22, Praha 2, od 9:00 do 13:00 hod.a poradna Brno je v prostorách Exekutorské komory ČR, na adrese: Husova 8, Brno, od 10:00 do 16:00 hod. Zájemci o bezplatné poradenství se mohou také objednávat telefonicky na čísle: 545 212 285, e-mailem na adrese: komora@ekcr.cz.
„V budoucnu ale plánujeme otevření poraden i v dalších městech“ řekl Petr Ustohal, tajemník z Exekutorské komory České republiky. Položila jsem mu i následující otázky:
Co mají dělat lidé, kterým přijdou do bytu exekutoři , musí mít nějaké osvědčení a příkaz?
V každém případě je nezbytné vyžádat si od vykonavatele soudního exekutora jeho služební průkaz a listiny, na jejichž základě se vstupu do bytu domáhá. Nepředloží-li tyto dokumenty, popř. pokud mají pochybnosti o jejich pravosti, je lepší zavolat policii a požádat o pomoc. Pravý soudní exekutor, či jeho vykonavatel nebude mít námitky, nepravý rychle zmizí. Je třeba si však uvědomit, že soudní exekutor, popř. jím pověření zaměstnanci mají právo vstoupit do bytu i v nepřítomnosti povinného a bez asistence policie.
Nic nedlužím...co dělat, jak se bránit?
Toto je krajně nepravděpodobná situace. Hypoteticky však může nastat např. v případě, kdy povinný pohledávku, pro kterou je vedena exekuce již uhradil před podáním návrhu na nařízení exekuce a je schopen tuto skutečnost doložit. V takovém případě je možné podat exekučnímu soudu návrh na zastavení exekuce.
Výše uvedený argument o neexistenci dluhu často používají lidé, kteří v minulosti spáchali nějaký přestupek (typicky jízda na černo metrem) a na tento svůj prohřešek pozapomněli. Pokud současně nepřebírali poštu ze soudu, může se stát, že po několika letech najednou u jejich dveří zazvoní soudní exekutor a domáhá se zaplacení původní pokuty, nákladů soudního řízení a zastoupení advokátem, jakož i nákladů exekučního řízení.
Když dlužím, co předchází exekuci?
Vždy předchází soudní řízení a následné usnesení soudu o nařízení exekuce. Soudní exekutor pak posoudí, jakým způsobem bude exekuce provedena v rámci zákonem stanovených způsobů, a vydá exekuční příkaz ohledně majetku, který má být exekucí postižen, proti kterému není přípustný opravný prostředek. Podání odvolání proti usnesení o nařízení exekuce nemá odkladný účinek a nebrání tak exekutorovi v provádění exekučních úkonů a zajišťování majetku povinného exekučními příkazy. Exekuce je provedena, tj. exekuční příkazy jsou realizovány až po právní moci usnesení o nařízení exekuce, tedy po uplynutí lhůty pro podání odvolání či po pravomocném rozhodnutí příslušného soudu v rámci odvolacího řízení.
Kde získáme informace co dělat?
Buď Občanské právní poradny anebo nově i Bezplatné poradny v exekuci, které na své náklady organizuje Exekutorská komora České republiky.
Kdo kontroluje exekutory, jak poznám, že exekutor jedná ve jménu spravedlnosti a ne v zájmu podvodů?
Toto je dle mého názoru zbytečně konfrontační otázka - soudní exekutoři jsou vybíráni ve velice náročných výběrových řízeních, jejichž součástí jsou mimo jiné i psychologické testy. Soudní exekutoři jsou jmenováni ministrem spravedlnosti a dohled nad nimi vykonává jak Exekutorská komora ČR, tak i Ministerstvo spravedlnosti.
Děkujeme za odpovědi Petru Ustohalovi, tajemníku
z Exekutorské komory ČR
Zdroj: SOS
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz