Febrilní křeče jsou záchvaty, které vznikají u malých dětí při vysokých horečkách – nad 39°C. Než budeme pokračovat dál, uděláme si jasno v terminologii: do 38°C mluvíme „jen“ o teplotě, cokoliv nad tuto hranici je horečka a od 39°C hovoříme právě o vysoké horečce.
Febrilní křeče je možné na první pohled zaměnit s epileptickými záchvaty: dítě sebou škube, svaly se nepřirozeně napínají a stahují a celé tělo přechází do křeče. Záchvat může trvat od několika vteřin až po několik minut. Jejich příčina tkví právě ve vysoké horečce, která dráždí mozek a ten pak vysílá chaotické signály nervům a svalům.
Jak předejít febrilním křečím
Zatímco zvýšená teplota je pro organismus prospěšná a pomáhá imunitnímu systému v boji proti nemoci, u horečky je situace přesně opačná. U dětí do tří měsíců věku je nutné při horečce okamžitě navštívit lékaře. U starších dětí je dobré pokusit se o snížení horečky zábaly, případně léky.
Studený obklad nebo zábal je účinným prostředkem proti horečce známým už od starověku. Bavlněnou látku namočíme do vlažné (nikoli studené) vody a položíme na silně prokrvená místa – mohou to být hýždě, zátylek, lýtka a další. Přikryjeme ručníkem nebo dekou a ponecháme na místě asi 10 minut. Podle potřeby zopakujeme. Nesníží-li se horečka ani po třech za sebou následujících obkladech, přistoupíme k podání léků. Oba způsoby je možné kombinovat.
Studený zábal ale nelze aplikovat vždy. Někdy se mu dítě urputně brání. Jindy se může po jeho přiložení objevit třesavka nebo husí kůže, což ve výsledku horečku jen zhoršuje. Kontraindikací je také mramorovaná a promodralá kůže (nutno okamžitě navštívit lékaře).
Ne vždy se ale snížení domácími prostředky podaří. Jestliže horečka trvá bez přestání 24 hodin, nebo vrací-li se urputně ještě třetí den po zahájení léčby, je nutné vyhledat lékaře. Varovným signálem je také opakované zvracení a ztuhlá šíje (dítě nemůže předklonit hlavu).
Co dělat při febrilních křečích
Jestliže přece jen k výskytu febrilních křečí dojde, je třeba dítě uložit na podlahu tak, aby si nemohlo ublížit o žádný předmět v dosahu. Nesnaže se mu například držet končetiny, ponechte ho volně. Jestliže dítě upadne do bezvědomí, položte ho na bok a zkontrolujte, jestli nezvrací. Pokud ano, zajistěte volná ústa, aby se neudusilo. Pak okamžitě zavolejte lékaře. Jakmile křeče ustanou, pokračujte ve snižování horečky pomocí zábalů až do příjezdu lékařské pomoci. Dobrou zprávou je, že prodělané křeče nemají žádný negativní vliv na další vývoj a zdraví dítěte.
Notburga
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz