Meridiny činy vhrnou celé království do víru zmatků a hněvu. Merida se obrátí s žádostí o pomoc na excentrickou čarodějnici, která jí vyplní neuvážené přání. Aby Merida zažehnala nebezpečí, které celé zemi hrozí, je nucena využít všechny své dovednosti a prostředky, včetně trojice mazaných a záludných bratrů, aby s jejich pomocí prolomila děsivou kletbu dříve, než bude pozdě, a současně také zjistila, co obnáší skutečné hrdinství.
O filmu Rebelka:
Režiséři filmu Rebelka Mark Andrews a Brenda Chapman se tímto snímkem stávají členy elitní skupiny – před nimi režírovalo některý z filmů společnosti Pixar dohromady pouze pět osob. „Jsme v dobré společnosti, sestávající z těch nejlepších učitelů,“ říká Andrews. „Vždy jsme se mohli spolehnout na jejich bohaté zkušenosti a jejich rady mi pomohly stát se lepším režisérem.“
Andrews, který při práci na filmu Rebelka uplatnil svou celoživotní lásku ke Skotsku, skotské historii a akčně dobrodružným filmům, se podílel na oscarových snímcích Ǔžasňákovi a Ratatouille. Chapman, dlouholetá autorka námětů, která má na svém kontě práci na filmech jako Kráska a zvíře a Lví král, se inspirovala jak vlastním vztahem se svou dcerou, tak i láskou ke Skotsku.
Rebelka představuje zatím nejodvážnější, nejsofistikovanější a nejkomplexnější snímek, který studio Pixar vyprodukovalo. Současně se v řadě ohledů pouští na nová území. Jedná se o první snímek Pixaru, ve kterém se objevuje ženská hlavní hrdinka, jde o první dobový snímek, ve kterém se protínají skutečná historická fakta s fantazií, a také se jedná o první výpravný dobrodružný film, odehrávající se v přirozeném světě.
„Jsem na tenhle film velice hrdý, protože je krásný, má skvělý příběh, je dramatický, humorný i akční,“ svěřuje se John Lasseter, hlavní tvůrčí vedoucí společností Walt Disney a Pixar Animation Studios a vedoucí výroby. „Je to překrásně vyvážený film, který vás vtáhne do úžasného světa, obývaného velice zábavnými postavami. Nepodobá se ničemu, co jste dosud viděli. Právě to máme v Pixaru rádi. Moc rádi se vydáváme do nových světů a předkládáme divákům příběhy, které dosud neviděli. Jedná se o dokonalé spojení technologie a umění.“
„Rebelka posouvá hranice vizuální komplexnosti filmů, dokonce i v rámci měřítek Pixaru,“ míní producentka Katherine Sarafian, veterán společnosti Pixar. „Starověké Skotsko plné koní, medvědů a lidí je v něm tak přirozené, jak to jen je možné. Nic jsme nezjednodušovali.
Snažili jsme se o co nejdokonalejší styl, používali co nejdokonalejší technologie a motivovali jsme naše výtvarníky, aby ze sebe vydali naprosto vše. Vzhledem k rudé hřívě vlasů, které Merida má, a také nejrůznějšímu oblečení všech postav – od formálních oděvů až po pláště a zbroje – se jednalo o technologicky nejnáročnější snímek, jaký jsme dosud natočili.“
„Na filmech od Pixaru se mi líbí to, že se neustále snaží posouvat laťku výše a nespoléhat se na jistoty,“ míní Andrews. „V případě filmu Rebelka vyprávíme příběh, který diváky zcela pohltí.“
Příběh filmu Rebelka byl pro jeho režiséry Marka Andrewse a Brendu Chapman velice osobní. Inspirovali se v něm zážitky z vlastních rodin a také svým skotským původem a láskou k této zemi. Díky svým bohatým zkušenostem se jim podařilo vytvořit příběh, který je originální, emotivní a plný nejrůznějších napínavých dobrodružství.
„Dospívající mládež se rychle mění, z dětí se stávají dospělí lidé, kterými budou po zbytek životů,“ popisuje Andrews. „A právě tahle chaotická a nepředvídatelná proměna tvoří jádro tohoto filmu.“ „Pro Meridu jsou nejdůležitější luk a kůň a volno, které si s nimi může užívat,“ pokračuje Andrews. „Takže je to skvělá lukostřelkyně. Moc ráda se prohání po skotské krajině na svém koni Angusovi.“
Merida v sobě nezapře svého otce, krále Ferguse, který se své lásky k přírodě vzdal. „Fergus je obrovitý bojovník z vrchoviny – patří k těm lidem, co nosí medvědí kůži,“ popisuje Andrews. „Je halasný a nespoutaný, tak trochu jako já, a je velice moudrý. Děsivý medvěd Mor'du ho připravil o nohu a příběh o tom, jak k tomu došlo, je připraven vypravovat komukoliv, kdo se naskytne, ať už ho v minulosti slyšel nebo ne.“
Fergus zbožňuje, když může své dceři a jejím třem bratrům vyprávět příběhy o svých dobrodružstvích. Takže v době, kdy Merida dospívá, se už svému otci velice podobá – kdykoliv k tomu dostane šanci, leze po skalách, bojuje s mečem, střílí z luku a dává svému koni Angusovi pořádnou rozcvičku.
Prohánět se na koni s lukem v ruce ale není Meridě souzeno. Tedy minimálně ne podle její matky, královny Elinor, která má o jejím osudu vlastní představy – o tom, co s ní bude, bylo rozhodnuto dávno předtím, než se kdokoliv z nich narodil. Je na čase dospět, ať už se to Meridě líbí nebo ne. „Královna Elinor je něco jako pracující matka,“ popisuje producentka Katherine Sarafian. „Vychovává rodinu. Udržuje v zemi mír. Své královské povinnosti zvládá s elegancí a vážností. A má jasnou představu o tom, jaké budou další Meridiny osudy.“
Bohužel pro Meridu tyto představy zahrnují královské povinnosti a svatbu, která by měla posílit křehký mír, který panuje mezi jednotlivými klany v království. Elinor na tento okamžik připravuje Meridu už celé roky a nechápe, proč se tomu její dcera tak brání.
Podle režisérky Brendy Chapman existuje jasný důvod, proč je příběh filmu Rebelka tak výmluvný – inspiroval se skutečným vztahem. „Moje dcera bývala velice svéhlavá,“ vysvětluje Chapman. „Ve všem měla jasno a nehodlala dělat ústupky – a to jí byly v té době teprve čtyři roky. Přemítala jsem, jak se asi bude chovat, až začne dospívat.“
„Začala jsem přemýšlet o tom, jak by vypadala pohádka o pracující matce a opravdu hodně umíněné dceři,“ pokračuje Chapman. „Někoho takového nechcete zlomit – ale občas byste ho rádi přidrželi trochu zkrátka. Ale nakonec z toho vůbec nebyla pohádka. Rebelka je spíše akční dobrodružství.“