Výstavu Filosofa L. Klímy nalézání aneb Vysočany, hotel Krása uspořádala Galerie 9 v roce 2018. Výstavou upozornila na dvě významná klímovská výročí: uplynutí 90 let od úmrtí tohoto myslitele, prozaika a dramatika (19. 4. 1928) a zároveň 140 let od jeho narození (22. 8. 1878). Souběžně galerie přiblížila veřejnosti hotel Krása, kde v letech 1915–1927 Ladislav Klíma žil. A navíc ještě připomenula atmosféru Vysočan počátku 20. století.
Ladislav Klíma studoval na gymnáziu v Domažlicích, v roce 1895 byl za výrok proti císaři Ferdinandovi ve školní kompozici vyloučen ze všech škol v Rakousku. Na přání otce pokračoval ve studiu na gymnáziu v Záhřebu. Po půl roce se ale vrátil domů, „rozhodnut, že do žádné školy už nevkročí a žádnému povolání se nebude věnovat“. Toto rozhodnutí Klíma během svého života v podstatě už nezměnil. Pobyty střídal, přijímal jen přechodná povolání, žil z dědictví, z drobných honorářů, z příležitostných darů od přátel a příznivců.
Svou první knihu Svět jako vědomí a nic vydal Klíma anonymně vlastním nákladem v roce 1904. S Arnoštem Dvořákem v roce 1922 napsal komedii Matěj poctivý, premiéra proběhla ve Stavovském divadle. Satira na politický život, na žurnalisty i na rozkrádání v první republice vzbudila skandál. Téhož roku mu vyšla kniha Traktáty a diktáty, a poté v roce 1927 kniha Vteřina a věčnost. Z evropských filosofů jej nejvíce inspirovali Schopenhauer a Nietzesche.
Ladislav Klíma zemřel na tuberkulózu, je pochován na hřbitově Na Malvazinkách, v oddílu D I, v hrobě číslo 332. Hrobka patří rodině Švagrovských, ze které pocházela Klímova přítelkyně. Od roku 2010 je na Zbraslavi, na kamenné zdi u domu č. 968, pamětní deska s textem „LADISLAV KLÍMA, 1878 - 1928, filosof od 15. listopadu 1904 do 15. února 1906. Desku navrhli Jan Majcher a Jana Majcherová.
V roce 2013, v den 135. výročí narození Ladislava Klímy, byla na domě bývalého hotelu Krása, na adrese Vysočany, Sokolovská 178/247, odhalena busta s pamětní deskou „Zde v hotelu „Krása“ žil v letech 1915-1927 filozof Ladislav Klíma“. Autorem plastiky je sochař Michal Blažek.
Aktuální
fotografie navazující na fotografie vystavené na výstavě v Galerii 9:
Hotel Krása.
V současné době objekt využívá
několik firem.
Královská
třída, nyní Sokolovská ulice byla založena v roce 1817
pod názvem Hlavní. V roce
1841 byla přejmenována na Královská
na počest korunovačního průvodu, který ulicí procházel u příležitosti
korunovace rakouského císaře Ferdinanda I. Dobrotivého českým králem
v roce 1836.
Vysočanská radnice, Sokolovská 14/324. Václav
Haase vypracoval plány a provedl stavbu, radnice byla dána do užívání 17. ledna
1912. Radnice nebyla dostavěna, neukončená
budova radnice byla uzavřena štítovou zdí. (Majitel vedlejšího pozemku svou nemovitost
odmítl prodat.) Chybějící část budovy byla dokončena až v roce 2002.
Továrna
Odkolek. V areálu
postaveného v letech 1910–1911 se nalézaly pekárny, mlýn a administrativní
budova. Nyní na místě pekáren a
mlýna vzniká rezidenční čtvrť. Zůstal tu jen cihelný
komín a administrativní budova, která byla roku 2006 uznána za národní kulturní památku.
Praga. Původní budovy největší československé automobilky Praga
postavil v letech 1917–1918 architekt Stanislav Bechyně. V roce 2002 byly
zbourány, v místě nyní stojí O2
arena, přilehlé administrativní a komerční budovy a bytové domy.
Železniční stanice Praha – Vysočany.
Stará nádražní budova byla v průběhu dubna 2021 srovnána se zemí. V letech 2021 – 2023 stanice prošla komplexní přestavbou.
Elektrická dráha Praha – Libeň – Vysočany byla první pražskou elektrickou drahou, která sloužila pravidelnému a celoročnímu provozu. František Křižík 11. června 1892 obdržel povolení k předběžným technickým pracím. Dne 12. června 1898 byl otevřen další úsek z Nové Balabenky, na křižovatce Královské třídy a Českomoravské ulice, do centra starých Vysočan. V trasách z roku 1896 jezdí tramvaje dodnes.
Právě při psaní tohoto článku mne
napadlo vypůjčit si dostupné knihy Ladislava Klímy. O vánočním čase četba
vybraných knih, dle obsahu asi poněkud nezvyklá:
Utrpení knížete Sternenhocha. Fantastický příběh s hororovými prvky. Děj příběhu: degenerovaný a odpudivý šlechtic se dopustí zločinu. Zabije vlastní ženu a po zbytek života marně zápasí s obrazy, které mu tuto skutečnost připomínají. Usilovně se snaží uniknout odplatě a usmíření přichází až v okamžiku smrti. Lidská tragedie. Filosofické drama, ve kterém se pět spolužáků, z různých poměrů a s různými životními názory, setkává v den maturity, po dvaceti letech a po padesáti letech.
Filosofa Ladislava Klímu jsem neznala, takže jsem akci Galerie 9 uvítala.
ChytráŽena.cz