Kbely byly až do roku 1967 samostatnou obcí, součástí Prahy se staly v lednu 1968. Současné pojmenování Kbel je Městská část Praha 19. Následujícím textem navazuji na přiložené fotografie míst, která stojí za prohlédnutí:
Kostel sv. Alžběty Durynské nahradil provizorní kapli z roku 1932. Stavba kostela v sousedství kaple byla zahájena v roce 2001 a dostala podobu bochníku chleba, z něhož část byla odkrojena, což symbolizuje dobročinnost sv. Alžběty Durinské. Na přední straně je zvonice ve tvaru otevřeného rámu završeného pozlaceným křížem. Po dostavbě kostela v roce 2004 byla původní kaple, která do té doby stále sloužila svému účelu, zbourána.
19. Kutnohorská kaple (gotická Madona kutnohorská)Socha sv. Vojtěcha datovaná lety 1750–1755 se připisuje sochařovi Janu Antonínovi Quitainerovi.
Dřevěná studna.
Model nejstaršího hodinového kroku.
Sousoší Rozum a cit od Ladislava Šalouna z roku 1934 bylo původně umístěno v Růžovém sadu na Petříně v blízkosti Štefánikovy hvězdárny. Po roce 1966 bylo přesunuto do parku ve Kbelích. V roce 2019 byl zvažován přesun zpět do Růžového sadu po plánovaném restaurování v roce 2020. Při mé nedávné návštěvě sousoší už v parku ve Kbelích nebylo.
Kbelský pramenStudna
Barborka
Ve svahu kbelského rybníka stával od roku 1758 pivovar, který nechal postavit hrabě Prokop Vojtěch Černín. Pro vaření piva byla potřeba voda. U rybníka byla vyhloubena studna hluboká 25 m a také tzv. chladnice. Černínové provozovali pivovar do roku 1923 a jejich posledním sládkem byl pan Josef Barborka. A odtud asi pochází i samotný název studny. Pivovar byl v provozu do roku 1930, pak zde byla pouze stáčírna piva. V roce 1944 sloužily pivovarské sklepy jako protiletecký kryt. Vaření piva ani stáčírna se v pivovaru už nikdy neobnovilo, pro špatný stav došlo v roce 1965 k jeho demolici. V roce 2017 byl celý objekt opraven a každý si může vnitřek prohlédnout oknem ve dveřích, kde se rozsvítí světlo.
Centrální park Kbely byl vybudován po roce 2008 v místě zahrádkářská kolonie. Park je silnící rozdělen na dvě části. Osu parku vytváří Vinořský potok, který vytéká z Horního rybníčku a na území parku protéká dalším jezírkem. V obou rybnících uvidíte spoustu ryb a hejna kačen a lysek. Pro děti jsou v parku pěkně vybavená dětská hřiště, součástí parku je i amfiteátr, u kterého je posezení s venkovním krbem.
Venkovní fitness v parku, Lanové centrum a Naučné panely Po stopách historie Kbel objevíte nad jezírkem nedaleko Občerstvení U srubu, u kterého je i psí park. U tunelu se nabízí dvě možnosti. Buď pokračovat dále parkem a využít výše zmíněná sportovní zařízení, která jsou podél cesty končící u vlakové zastávky Kbely. Anebo tunelem projít do přírodního lesoparku, kterým se pak dostanete do areálu Ekocentra Prales. Ten začíná v úrovni vlakové zastávky, ale přelézat koleje doporučovat nesmím.Fontánka před budovou úřadem MČ Prahy 19 je plastika ženské hlavy s rukama pod bradou. Z úst plastiky vytéká tenký pramínek do nádržky. Fontánu vytvořil akademický sochař Milan Wolf.
Lidový dům ve Kbelích postavený v roce 1928 je jednou z výrazných dominant městské části a patří mezi největší kulturní stánky v širokém okolí. V době okupace byl Lidový dům zabrán Němci a v sále byla zřízena opravna německých automobilů. Od roku 1945 opět slouží veřejnosti.
Památník Československé republiky byl slavnostně odhalen při příležitosti 100. výročí vyhlášení samostatné Československé republiky dne 27. října 2018. Autorkou památníku je architektka Jana Bačová Kroftová. Pomník je každý den osvícen, ve dnech státních svátků je osvícen reflektory v barvě trikolory. Poblíž byla vysazena také Lípa svobody.ChytráŽena.cz