-Komerční sdělení-
Když navštíví fyzioterapeuta někdo z vašich známých, vůbec se tomu nedivíte. Ale co kdybychom vás poslali k fyzioterapeutovi s vaším čtyřnohým kamarádem? Neděláme si z vás dobrý den, některá psí zranění se opravdu dají řešit pomocí rehabilitačních cvičení, masáží a jiných „lidských“ kratochvílí.Za pohybovými problémy se může skrývat vrozená vada (například dysplazie kyčelních či loketních kloubů), dlouhodobý pohyb po špatném povrchu nebo věk. Ke zranění pohybového aparátu psa však může dojít prakticky kdykoliv. Někdy stačí, když se prudce pohne, špatně doskočí nebo vyskočí při hře jinému psovi na záda.
Všechny tyto problémy vás dříve nebo později dovednou do veterinární ordinace, kde doktor stanoví diagnózu a postup léčby. Dobrou zprávou je, že velkou část pohybových problémů je možné léčit právě komplexní fyzioterapií bez nutnosti chirurgických zákroků.
Vhodná je však i po operacích, kdy pomáhá rychlejšímu návratu pejska do běžného života. Pooperační léčbu můžete podpořit i podáváním
kloubní výživy, která obsahuje látky důležité pro regeneraci chrupavek a vazů.
Psí fyzioterapie používá mnoho metod, které se od těch lidských příliš neliší. Pro dosažení nejlepších účinků se různě kombinují podle potřeb jednotlivých psích pacientů.
Aquaterapie
Aquaterapie pomáhá psům po ortopedických a neurologických operacích. Často se využívá i při tréninku sportovních psů. Pohyb ve vodě zatěžuje klouby méně než pohyb na suchu a navíc posiluje více skupin svalů. Používá se při onemocněních páteře, dysplazii kyčelních či loketních kloubů nebo po chirurgických operacích.
Aktivní a pasivní cvičení
Při rehabilitačním cvičení a posilování se odstraňuje kulhání a napravuje se vzorec chůze. Používají se při něm pomůcky, které mnohdy znáte z „lidské“ tělocvičny – balanční míče, čočky, šikmé plochy, schůdky, lávky či kužely. Oproti tomu pasivní cvičení je vhodné pro pejsky, kteří trpí neurologickými problémy a nemohou končetinami sami hýbat, tento pohyb zabraňuje zatuhnutí kloubů a zkrácení šlach či ochabnutí svalů. Často se využívá i dornova metoda nebo klasické masáže.
Strečink
Důležitou součástí rehabilitačního cvičení je i strečink, který pomáhá dostat do kondice svaly a klouby. Je velmi důležitý pro psy, kteří se hodně namáhají – sportovní a pracovní psy. U nich funguje i jako prevence proti zraněním z přetížení.
Magnetoterapie
Léčba pomocí magnetů je velmi účinná při léčbě revmatu, artritidy, artrózy, onemocnění páteře, poranění šlach, vazů, kloubů, kostí, pohmoždění či vykloubení.
Jak předejít zraněním?
Přesto, že si psí fyzioterapie dokáže poradit se spoustou problémů, je lepší se do ordinace fyzioterapeuta vůbec nedostat. Problémům můžete předejít správnou péčí o svého pejska. Nepřetěžujte ho, podávejte mu pestrou a vyváženou stravu a nezapomínejte na
kloubní výživu, která pomůže správnému vývoji a fungování jeho kloubů. Ideální je začít s jejím podáváním od 2 měsíců věku, kdy pomáhá předejít růstovým vadám, ale začít můžete kdykoliv – u starších psů pomůže vyživit klouby a vazivo.
Tento článek také můžete