Úprava jídel na grilu je jedním z nejstarších způsobů tepelné přípravy masa. Grilování je opékání potravin na roštu nebo rožni. V prvním případě klademe potravinu na kovový rošt, v druhém případě provlékneme masem kovový rožeň ve tvaru jehlice. Grilovaná jídla jsou nejen velmi chutná, ale i atraktivní, zvláště podávají-li se s barevně lákavou zeleninou.
Grilování můžeme provádět dvěma způsoby:
PŘÍMÉ GRILOVÁNÍ:
Griluje se přímo nad zdrojem tepla a pokrm je vystaven žáru. V polovině doby přípravy je nutné pokrm obrátit, aby se opekl i z druhé strany. Přímý způsob je vhodný pro steaky, hamburgery, kotlety a další pokrmy, které se grilují maximálně 30 minut.
NEPŘÍMÉ GRILOVÁNÍ:
U nepřímého způsobu grilování (podobnému pečení v troubě) se pokrm nachází mezi zdroji tepla. Spodní část grilu a víko odrážejí stoupající horký vzduch, takže se pokrm peče ze všech stran jako v horkovzdušné troubě. Nepřímý způsob je vhodný pro celou drůbež, šunky, pečeně a všechny velké kusy masa, které se musí péci relativně pomalu.
NĚKOLIK RAD….
- Odleželé maso prudce opékejte ze všech stran, aby se povrch masa stáhl a jídlo zůstalo šťavnaté.
- Délka pečení je závislá na intenzitě tepelného zdroje, velikosti masa, naklepání a v neposlední řadě i na kvalitě masa.
- V případě, že maso osolíte již při marinování, musíte počítat s tím, že pustí více šťávy. Proto je nutné, aby nasolené kousky masa byly velmi zprudka opečeny.
- U většiny porcovaných pokrmů je vhodnější solit až hotová upečená masa, těsně před podáváním.
- Játra a droby zásadně solte až po upečení, jinak budou jídla z drobů tuhá.
- V grilovacích zařízeních se připravují nejen téměř všechny druhy masa, ryb, drůbeže, ale i některá zelenina a ovoce.
- Pro přípravu na jednoduchých grilech používejte dřevěné uhlí, tvrdé dřevo nebo dřevo z vinné révy, které je nejlepší, ale u nás málo dostupné.
- Plátky masa určené ke grilování nesmějí být příliš tenké a také je úplně nezbavujte tuku, maso by bylo vysušené.
- Než začnete grilovat, maso marinujte. Marinované maso má prodlouženou údržnost, je křehčí a marinování mu dodává lepší chuť a vůni.
- Grilování špízů: Na grilovací jehlu napichujte střídavě kousky masa, slaniny, česneku a cibule, případně další zeleninu.
- Pozor: Kombinujte jen takové druhy masa, které se dělají přibližně stejnou dobu. Vepřové s uzeninou, hovězí se slaninou. Nikdy nelze kombinovat např. rybu a uzeninu.
Přestože je grilování na grilech relativně jednoduché, je nutné dodržovat určité zásady. Aby pokrmy připravené na zahradním grilu byly výtečné a zdravotně nezávadné, musíme jim věnovat patřičnou pozornost.
Při grilování jde často spíše o atmosféru a pobyt na čerstvém vzduchu než o cokoli jiného. Obvykle bývá spojeno s posezením s přáteli u sklenky dobrého pití či s rodinnými oslavami - přispívá tak k dobré psychické pohodě.
Grilované pokrmy jsou obvykle konzumovány společně s dostatečným množstvím čerstvého ovoce a zeleniny, o které není v letním období nouze.
Čtěte také: Grilovací desatero