Ukolébavky jsou první písně, které dítě slyší. Patří k základním hudebním prvkům každé kultury v celé historii lidstva. V našem výběru s názvem Hajej, můj andílku jsou lidové ukolébavky z Čech či Moravy zpívané jednohlasně i sborově souborem Musica Bohemica, jehož zakladatelem a uměleckým vedoucím je Jaroslav Krček.
Členové sdružení se věnují interpretaci tvorby různých historických vrstev, také hudby lidové a pololidové. V nahrávce najdeme známé písně jako Spi, děťátko, spi, Hajej můj andílku, Černé oči jděte spát, ale i méně známé krajové varianty uspávanek např. z Chodska či Hrozenkova. Mezi těmito lidovými písněmi se vyskytuje jediná se zaručeným autorem. Je jím Jan Amos Komenský s písní Spi, mé milé poupě.
Dítě je uspáváno příjemnými, něžnými zvuky, jež pravidelným rytmem napodobují tep lidského srdce. Zde je také původ citové vazby k matce a rodině. Ukolébavky vytvářejí silné pouto mezigenerační, zbavují děti stresu, působí uklidňujícím dojmem. Texty těchto písní vznikaly během staletí přirozeně, ze silného citu, tak jako pravá poezie, a nezanikly, předávány z generace na generaci.
Většina z nás některou zde uvedenou píseň zná z raného dětství. Výběr však může pomoci i těm, kteří by rádi použili ukolébavku jako nejsnazší a nejjednodušší způsob, jak dítě uspat. Ukolébavky jsou písně zpívané s velkou láskou, proto je jejich účinek trvalý, funkční a nenahraditelný.