Hrad Helfštýn byl založen někdy koncem 13. století loupeživým rytířem s poněkud neobvykle znějícím jménem - Fridušem z Linavy ve Slezsku. Ten plenil okolní kraje a nikdo v okolí si před ním nemohl být jistý.
Hrad stojí v Olomouckém kraji, okresu Přerov a náleží pod obec Týn nad Bečvou.
Koncem 13. století hrad získali páni z Kravař, za kterých byl hrad rozšířen. V roce 1475 patřil hrad Helfštýn Vilémovi z Pernštejna a v roce 1553 Půtovi z Ludanic. Příbuzenskými vazbami se hrad Helfštýn dostal do rukou Petra Voka, ten jej však v roce 1593 prodal Hynkovi z Bruntálu a Vrbna. Po porážce českých stavů na Bílé hoře byl Helfštýn konfiskován a jako konfiskát jej získal v roce 1622 kardinál Ditrichštejn, jehož rod na hradě setrval až do samotného konce v roce 1763, kdy byl hrad opuštěn.
Maximální
délka hradu činí 187 m a šířka 152 m.
Jak hrad získal své jméno a jak se jmenoval původně?
Hrad měnil postupně svá jména. Od Helfenstayn přes Helfensteyn až po Helfenstein. V 15. století dochází k počeštění názvu na Helfenštajn a Helfenštein. Od toho nebylo daleko ke zlidovělému tvaru Helfštýn. A od čeho je původ názvu hradu Helfštýn odvozen? Odborníci uvádějí, že od jména zakladatele hradu - loupeživého rytíře Friduše. Jedná se o složeninu dvou slov Helfen stein (Helfův kámen), kde Helf značí Friduš (Helfrid, Helferik).
Na hradě probíhá každoročně spousta kulturních akcí. Tradičním vrcholem hradní sezóny na Helfštýně bylo největší evropské mezinárodní setkání kovářů Hefaiston. Akce, která byla loni vyhlášena nejlepším projektem turistického ruchu v Olomouckém kraji, nabídla to nejlepší z produkce světových uměleckých kovářů, živou tvorbu, přednášky, soutěže a skvělé koncerty. Hefaiston proběhl poslední srpnový víkend od pátku 23. 8. do neděle 25. 8. 2019. Program byl velmi zajímavý.
V pátek 23. 8. 2019 zde měl mimo jiné svůj koncert Mirek Kemel se skupinou. V pozdních večerních hodinách proběhla krásná fireshow. Sobota patřila především kovářskému řemeslu. Proběhla výstava kovářských prací, kovářské soutěže a ukázky živé kovářské práce na III. nádvoří. Ve večerních hodinách proběhly dva koncerty, a to skupiny Schodiště a skupiny Gentlemen´s Club. V neděli pak mimo již zmíněných ukázek kovářského řemesla proběhlo vystoupení Cirkusu Levitare. Věřte, že se bylo na co dívat a co poslouchat. Vy, kteří jste Hefaiston letos nestihli, jste na hrad zváni třeba příští rok. V programu hradu si ale můžete nalézt i několik dalších letošních akcí, které zatím neproběhly.
V neděli 13. 10. 2019 to bude např. Moravský zemský pohár v 3D lukostřelbě.
Hrad je ale zajímavý i mimo tyto kulturní a společenské akce. Můžete se o tom přesvědčit při návštěvě tohoto kraje. Vstup do areálu hradu je zdarma, a proto vaši peněženku nezatíží.
Na hrad se vlakem dostanete z Lipníku nad Bečvou. Odtud to jsou už jen asi čtyři kilometry cesty a je to pěkná procházka. Automobilisté mohou až do těsné blízkosti hradu, u nějž lze na sběrném parkovišti automobil odstavit.
ChytráŽena.cz