Všichni kdo si myslí, že hon na čarodějnice skončil před mnoha staletími, by se měl opět zamyslet. V minulosti bylo za čarodějnictví odsouzeno tisíce nevinných obětí (novodobé výzkumy uvádějí cca 50 000 obětí) převážně v období mezi 14. a 18. století. Ale i v dnešní době velká část světa stále věří na čarodějnictví a každým rokem díky tomu přijde o život mnoho lidí.
Jen v Indii každým rokem přijde o život mnoho lidí. Převážně se jedná o ženy, například v říjnu roku 2009 v indickém státě Džhárkhand bylo obviněno pět žen, že způsobují zlo na základě tušení místního vyhledávače čarodějnic. Dav je dovedl před velký zástup lidí, kteří je svlékli a bili dokud nezasáhly orgány. Tyto ženy měli nakonec velké štěstí, že policie zasáhla, neboť jim zachránila život. Proč tyto ženy byly obviněny z čarodějnictví? V podstatě jde o to, že se objeví někdo, kdo z nějakých důvodů obviní ženu z čarodějnictví a ta poté už nedokáže pronásledování nijak zabránit. K takovému obvinění stačí opravdu málo, třeba nemoc v rodině, neúroda, nebo jen to, že je žena příliš ošklivá či krásná. Dnešní hony na čarodějnice se spíše podobají lynči. Nejedná se tedy o žádný soudní proces. Pronásledování údajných čarodějnic je obvykle spojeno s davovou hysterií s hrozivým koncem, při kterém vyděšená a zmrzačená žena či dítě nakonec podlehne.
V Subsaharské Africe je čarodějnictví velmi živé. Dalo by se říci, že je na denním pořádku. Vysoká úmrtnost dětí byla v létech 1998 – 2003 připisována ,,nočním tanečnicím,, - čarodějnicím, které kradly dětem krev. Čarodějnice jsou zde také zodpovědné za choroby jako AIDS, rakovina, nebo dokonce i za malý penis. V roce 2006 bylo v Demokratické Republice Kongo obviněno z čarodějnictví 25 000 až 50 000 dětí, které v tom lepším případě přišli jen o svůj domov. Většinou je jim dáváno za vinu, že byly spatřeny, jak létají nebo pojídají lidské maso. Téměř na celém území Afriky je čarodějnictví hojně rozšířeno a tom svědčí i další uvedné případy. Například v Keni 21. května 2008 upálil nejméně 11 lidí obviněných z čarodějnictví. V Tanzanii o rok dříve bylo zabito 25 albínů, kteří byli také obviněni z čarodějnictví. Takové krutosti jsou v Africe na denním pořádku a převážnou část případů se nelze dovědět, neboť tyto země takové statistiky neposkytují. Obvinění z čarodějnictví se netýká pouze Afriky nebo Asie, ale jsou zaznamenány i případy v Evropě. V USA mají radikální evangelikální organizace silnou základnu, která velmi rychle roste, své stoupence mají už i v České republice.
Foto: Wikipedia
Kaculik – čtenářka
ChytráŽena.cz