Město Hořice se může pochlubit několika budovami muzeí a galerií. Ty všechny již očekávají své návštěvníky. Mimo výstav v interiéru lze prozkoumat Hořice a okolí i během procházek ve venkovních galeriích a na naučných stezkách. Hlavní budova hořického Městského muzea na náměstí Jiřího z Poděbrad připravila novou výstavu s názvem Za drahými kameny do pravěku.
Nádherné polodrahokamy jsou v muzeu již k vidění a budou zde až do 29. srpna tohoto roku. Návštěvníci mohou zhlédnout průřez všemi obdobími pravěku od doby starého paleolitu, kdy člověk začal používat štípané kamenné nástroje, až po mladší dobu železnou, která je na výstavě zastoupena kamennými šperky keltských žen. Na tuto výstavu pak naváže od září výstava malíře Vladimíra Houdka s názvem ECHO. Na výstavě bude představena kolekce nových pláten, které dosud nebyly prezentovány veřejnosti. Vladimír Houdek v roce 2010 získal první cenu 4. ročníku Ceny kritiky za mladou malbu a v roce 2012 se stal laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Na milovníky rychlých kol čeká v Hořicích oblíbená výstava motocyklů v Museu Czech Road Racing, která se otevře 4. června. Letošní expozice se nese v duchu motta „60 let na jednom okruhu" a připomíná výročí konání prvního poválečného ročníku závodu 300 zatáček. Aktivity na návštěvníky Hořic čekají i ve venkovních expozicích a blízkém okolí Hořic. A to například na naučné Trubičkové stezce, která je umístěná v klidném prostředí Smetanových sadů. Tato stezka děti seznámí s historií a výrobou proslulých hořických trubiček. Je určena především školním a předškolním dětem, ale také všem, kteří se chtějí dozvědět více o této tradiční sladké pochoutce. Chlumíčkova stezka zase dovede krásnou lesní krajinou až na přírodní koupaliště Dachova, kde si mohou návštěvníci Hořic odpočinout a načerpat nové síly. Čekají na ně nejrůznější prolézačky a hlavolamy. Za shlédnutí stojí v Hořicích také pravděpodobně jediný maják bez moře v podobě pískovcové Masarykovy věže samostatnosti, z níž se otvírá nádherný výhled po okolí. Určitě pak stojí za shlédnutí i ojedinělá přírodní galerie moderního sochařství, v podobě dvou sochařských parků ve stráních vrchu sv. Gotharda a při cestě k lomu Sv.Josefa. Ty prezentující díla Mistrů svého řemesla z celého světa. Také celé město je vyzdobeno množstvím pískovcových soch a pomníků, jejichž vznik je spjatý se zdejší slavnou sochařsko-kamenickou školou. Tato díla dala městu přídomek Hořice – město kamenné krásy. Nově muzeum také připravilo vycházkový okruh do nedaleké Svatogothardské Lhotky.
„Pro všechny naše muzejníky i galeristy nastává svátek. Konečně vítáme ve všech prostorách našich rozsáhlých sbírek malé i velké návštěvníky,“ uvádí Petra Zachovalová M.A., ředitelka Městského muzea a galerie Hořice. „V Hořicích lze strávit krásný celý den nebo celý víkend. Co opravdu stojí za to, je ojedinělá přírodní galerie soch - Smetanovy sady a sochařský park na vrchu Gothard, prezentující díla sochařů z celého světa vznikající při mezinárodních symposiích v letech 1966 až 1969 a 1989 až dosud. Příjemné osvěžení v letních dnech poskytuje přírodní koupaliště na Dachovech s unikátní dřevěnou architekturou z 20. let minulého století. Zapomenout nelze samozřejmě ani na slavné hořické trubičky, vyráběné ve městě už více než 200 let. Vše o nich a jejich výrobě je dětem přiblíženo na Trubičkové stezce. Děti se při ní pobaví i poučí a rodiče mají dostatečný prostor na prohlídku venkovní expozice sochařského umění ve Smetanových sadech, kde se obojí nachází. Hořice rozhodně stojí za celodenní návštěvu,“ dodává Petra Zachovalová.
„Mezi nejzajímavější exponáty výstavy „Za drahými kameny do pravěku“ patří beze sporu pěstní klín vyrobený z rudého jaspisu, jehož stáří je odhadováno na více než 300 000 let. Jedná se o poněkud kuriózní nález, protože byl objeven v dřevěné konstrukci archaické chladničky z 16. století na náměstí v Českém Dubu, kterou spolu s dalšími kameny podpíral,“ uvádí Mgr. Martin Witkowski, kurátor archeolog a historik.

„Mezi pravěkým pěstním klínem a dnešním chytrým telefonem lze nalézt jisté paralely. Pro prehistorického člověka byl pěstní klín podobně nepostradatelným univerzálním nástrojem, jako je pro současného teenagera jeho chytrý telefon, stejně tak byl patrně statusovým symbolem, byl též globálně rozšířen a v neposlední řadě má i podobné rozměry,“ uvádí Milan Mikuláštík.
„Hořické Muzeum Czech Road Racing se letos již počtvrté otevře pro návštěvníky a příznivce silničních motocyklových závodů. Letošní expozice má motto „60 let na jednom okruhu" na připomínku výročí konání prvního poválečného ročníku závodu 300 zatáček. K tomuto výročí uvidí návštěvníci řadu neznámých fotografií, závodní motocykly z této doby, bude se promítat i dokumentární film z tohoto závodu,“ uvádí Michaela Bělinová z Městského informačního centra. „Tradiční bude expozice zachycující vývoj hořických závodů, v Síni legend budou ke stávajícím expozicím jezdců (Staša, Havrda, Vitvar, Holán, Mrázek, Pearson a další) přibudou motocykly, poháry a věnce dalších jezdců našich i zahraničních, kteří se výrazně prosadili na hořickém okruhu. Ve všech výstavních prostorách budou vystaveny zajímavé závodní motocykly, kombinézy a přilby jezdců, a také další zajímavé exponáty,“ dodává Michaela Bělinová.
Zdroj, foto: Muzeum Hořice