Při cestě z Karlových Varů směrem na Chomutov jsme před obcí Stráž nad Ohří zahlédli odbočku na 2 km vzdálený Horní hrad – Hauenštejn. Jelikož jsem si dlouho přála podívat se na tento hrad, odbočili jsme.
Auto necháváme na malém parkovišti pod hradem a dále pokračujeme pěšky. Došli jsme k zachovalé a částečně opravené hradní bráně. V pokladně jsme si zakoupili vstupenky a zároveň obdrželi výklad o hradu v psané podobě doplněný obrázky.
Horní hrad, dříve zvaný Hauenštejn, byl patrně založen ve 2.polovině 13. století Přemyslem Otakarem II., aby střežil okolní důlní díla, kde se dolovalo stříbro, drahé kamení a ruda. Postupně patřil mnoha majitelům. V r.1839 se stává majetkem hraběcí rodiny Buquoy – Longueval, která hrad koupila za 400 000 zlatých.
Hraběnka Gabriela Buquoyová nechala objekt přestavět na romantický zámek ve stylu anglické novogotiky. Za druhé světové války dali Buquoyové hrad k dispozici Hitlerjugend, proto jim byl v r.1945 zabaven. V r.1947, po různých úpravách, byl hrad používán jako středisko a ubytovna Jáchymovských dolů. Později sloužil jako dětský záchytný domov. Činnost domova byla ukončena r.1958. Během 15 let bylo zcizeno všechno vnitřní vybavení, propadly se některé krovy i podlahy a tento nádherný objekt se proměnil v ruinu. V r.1992 přešel hrad a zámek pod správu obce Krásný Les.
V době největší slávy se zámku říkalo Západočeská Hluboká. Na dobových fotografiích jsme viděli velkou podobnost s tímto jihočeským zámkem.
Přišel rok 2000 a stalo se něco, co si ani největší snílek nedovedl představit. Od obce Krásný Les koupil zámek nadšenec pan Pavel Palacký, který hrad a zámek po kouskách opravuje. Při opravách mu pomáhá další nadšenec, ostrovský stavitel pan Milan Štěpánek. Oba se snaží vybudovat kulturní centrum s rozsáhlými aktivitami.
Postupně již byly opraveny střechy budov, schody a plášť válcové věže, na kterou jsme také vystoupali. Je z ní krásný výhled na Doupovské a Krušné hory. V gotickém sklepení jsme navštívili hodovnu, v Rytířském sálu se zachoval původní vyřezávaný strop a neogotická okna.
Dalším sálem, postupně opravovaným, je sál s rodokmenem rodiny Longueval – Buquoy, pěkně opravený je také Trofejní sál. Ve strašidelném sklepení si děti mohou udělat představu jak vypadá peklo! Po prohlídce hradních prostor jsme sešli na nádvoří, kde jsou postaveny dva stánky, ve kterých je možno se občerstvit. Hledá-li někdo z návštěvníků ubytování, i to se nabízí přímo v hradním podkroví nebo v penzionu. Pro děti jsou na nádvoří herní prvky a pěknou atrakcí je páv, který se pohybuje mezi návštěvníky a občas vylétne na střechy hradu.
Z nádvoří jsme prošli zadní bránou a vystoupali ke kapli. Také kaple je uvnitř opravena a venkovní lešení svědčí o tom, že dostane brzy nový „kabát“.
Pod kaplí se nachází botanická zahrada a arboretum. Zahrada byla založena r.1971 Ing.Jaroslavem Hejlíkem. Na ploše 1,9 ha roste cca 350 druhů listnatých dřevin a cca 150 druhů jehličnanů. Jsou zde zastoupeny dřeviny Japonska, Číny, Koreje a Severní Ameriky. Rostou zde trvalky známé i méně známé, skalničky a léčivky. Zajímavé jsou javory dlanitolisté, některé magnólie mají listy až půl metru dlouhé, himalajský cedr po dešti stahuje jehličí do štětečků. Pajehličník přeslenitý má dlouhé jehlice ve tvaru vějíře. Zajímavý je tužkový strom, ze kterého se opravdu v minulosti vyráběly tužky. Zde, v botanické zahradě, jsme zakončili návštěvu velice zajímavého hradu a zámku s názvem Horní hrad a druhou stranou, než po které jsme přišli, jsme sešli na parkoviště.
Zjistili jsme, že Horní hrad je nejhezčí a nejzachovalejší zříceninou, kterou jsme kdy navštívili.
ChytráŽena.cz