Velmi často, když jedeme do Prahy, projíždíme Horními Počernicemi a nikdy jsem si nevšimla, že za hlavní silnicí je tvrz zvaná Chvaly. Horní Počernice patří do obvodu Prahy 9, pokud jedeme po staré silnici z Poděbrad.
Zavítali jsme tedy podle ukazatele, se podívat na tuto tvrz.
Vítali nás jako hosty, ale my jsme se byli podívat jen na tvrz, auto se dalo zaparkovat velmi pohodlně za 10,- Kč.
U přilehlé tvrze je park, kde si můžeme odpočinout na lavičkách, kde je plno květin, jako bychom nebyli ani skoro ve středu města.
Dokonce torzo starého ořezaného stromu nepůsobí negativně na oko návštěvníka.
Je tam klid a dýchne na Vás oáza, přesto, že je tam hotel pro cizince, mnoho obchodů, všude je klid a velmi dobře to působí na psychiku člověka. Dokonce v parku jsou i ovocné stromy, které nejspíš dávají úrodu přilehlým restauracím.
Hned jak vejdete branou do okolí tvrze, vítá Vás růžový dům, kde sice sídlí policie, ale ten dům je moc krásný. Park u tvrze je osvětlen starodávnými lampami, takže je zde možnost se procházet i v noci. Jsou zde i světelné stromky, které spíše připomínají Vánoce, ale na kráse to parku neubude.
V hotelu Chvalská tvrz se dozvíte vše o historii této tvrze. V komplexu hotelů, pizzerií a malých obchůdků, bylo zaparkováno mnoho aut s cizími poznávacím značkami, což mne velmi udivilo, neboť je to opravdu zastrčené území Horních Počernic.
Zámek Chvaly je historická památka, nedaleko je kostel Svaté Ludmily a kříž z roku 1862. Kostel je udržovaný, dokonce má novou omítku a stromy okolo kostela tvoří příjemné prostředí. I hodiny na kostele ukazují ten správný čas.
Dolů vede cesta, kde mají místní obyvatelé své domky, jistě se jim pěkně žije v krásném prostředí.
Je zde i stará studna se stříškou, ale myslím, že jí byl dán nový kabát.
Něco z historie Chvaly.
Vyšehradské kapituly z roku 1088, kde se král Vratislav zmiňuje o Chvalech.
Tvrz měla několik majitelů, ale po vpádů Švédů z ní zůstaly jen rozvaliny.
Jezuité jí přestavěli na renezanční zámek v roce 1934.
Okolní vesnice, jako jsou Šestajovice, Satalice, Svépravice, Xaverov a další menší vesničky byly připojeny k Horním Počernicím.
V roce 1918 bylo celé území převedeno do státního majetku a v roce 1993 se stal majetkem hlavního města Prahy.
Praha pak z evropských fondů začala rekonstruovat objekty do dnešní podoby a v roce 2008 byl zámek, tvrz a ostatní objekty dány k využití.
Na cestě mezi Lysou nad Labem a Prahou je Chvalský lom, kde se začal těžit pískovec, který je chráněn jako přírodní památka.
Flora byla dost ovlivněna lidským faktorem, přesto v okolí můžete vidět otakárka, střevlíka i zajíce, koňadry a další zvířata.
Přeji Vám, abyste návštěvou této památky byli tak nadšení, jako já, velmi se mi tam líbilo, přestože jsme tam byli jen pár hodin.
ChytráŽena.cz