Máte svou zahrádku s pečlivě a pracně opečovávanými záhonky? Pak jste na ni jistě právem pyšní. Zároveň jste se ale právě díky zahrádce pravděpodobně už setkali s noční můrou všech zahrádkářů: se slimáky.
Slimáci (plzáci) patří k opravdu nevítaným hostům - komu by se líbilo, že si pochutnávají třeba na jeho salátech? Ať se jedná o zeleninový nebo květinový záhon, nechceme si ho samozřejmě nechat těmito škůdci sežrat. Bohužel slimákům nahrává malé množství přirozených nepřátel a také častá zálivka (mají rádi vlhko). Kromě vlhka mají rádi také teplo a tmu, takže největší nájezdy na záhony pořádají večer po dešti. Ke smůle zahrádkářů se slimáci rychle rozmnožují, takže boj s nimi připomíná opravdu nikdy nekončící příběh a většinou se musíme smířit s tím, že se jich nikdy úplně nezbavíme. Válku jim ale vyhlásit musíme!
Co se týká hubení slimáků, mezi
zahrádkáři kolují desítky zaručených návodů - od babských rad až po chemické
prostředky. Pokud se vás tohle téma týká, určitě máte svůj způsob boje s těmito
škůdci. Rady můžete samozřejmě čerpat i z internetu. Snad vás ale zaujmou a
třeba i pobaví následující tipy:
Tipy na hubení slimáků:
* odborníci doporučují jako nejúčinnější metodu sběr slimáků: každý den (respektive večer nebo brzy ráno) popadněte kbelík a sbírejte a sbírejte… Až budete mít vysbíráno, další postup je na vás; můžete vyrazit na túru a slimáky odnést někam hodně daleko a doufat, že se nevrátí - tento postup je vhodný pro humánně zaměřené zahradníky nebo slabší povahy. Také můžete nasbírané slimáky povraždit - například rozkrojit starým nožem, hodit do PET lahve s vodou, kde se rozloží a pak se ještě dají využít na kompost.
* když se vám podařilo plže vysbírat, můžete dalším z nich zabránit ve vstupu tím, že postavíte barikády: tedy zábrany, přes které neprojdou. K tomu se hodí prkna nebo plechy zapuštěné do země, kterými ohraničíte svoje království. Slimáci potřebují vlhko a suché věci jim zabrání v pohybu.
* „zákazem vstupu“ a dobrým řešením jsou také rostliny, které slimáky odpuzují nebo jim nechutnají - z tohoto důvodu vysázejte na okraje záhonů česnek, petržel, mátu, šalvěj, fenykl, pažitku, tymián, hořčici, kopr, náprstník, pelyněk, pelargonie, měsíček zahradní, kostival, levanduli, hortenzie nebo okrasné traviny.
* jedna babská rada doporučuje nasypat v okolí záhonků rozdrcené vaječné skořápky; svůj účel splní i lidské vlasy nebo psí chlupy (jen nevím, jak zaručit bezvětří?).
* kolem záhonků můžete také nasypat popel, vápno nebo písek - pohlcují vlhko, takže ani přes ně se slimáci nedostanou.
* mezi další osvědčené
prostředky patří pivo - nalijte ho do kelímků (třeba od jogurtu) nebo do
uříznuté PET lahve a zapusťte je do země. Tenhle zlatavý mok slimáky přiláká a
utopí se v něm. Pivaři, kterým by bylo piva líto, mohou volit variantu
číslo dvě: roztok vody a kvasnic J
* po pivu přichází na řadu káva - až si vypijete tu svou, uvařte další pro slimáky: nejdříve však kolem záhonků vytvořte asi deseticentimetrový pruh z pilin a ty pak polijte poctivým „turkem“ (tedy kávou s lógrem). Kofein slimáky odpuzuje a je pro ně smrtelným jedem.
* dalším pomocníkem z kuchyně je sůl - ta je vhodná pro otrlé povahy, které slimáky zlikvidují tak, že je solí posypou - po reakci s tkání se slimák jednoduše rozpadne…
* oželet můžete i pár svých porcí ovesných vloček a naservírovat je na záhony slimákům - až je spořádají, nabobtnají a pojdou a vy už jen vysbíráte mrtvolky.
* slimáky jsme nakrmili - zbývají už jen chemické prostředky. K dostání je jich celá řada, některé jsou dokonce i ekologické. Vždy je ale dobré pozorně si přečíst návod a řídit se jím; přece jen chemie je chemie…
To nejlepší nakonec - alespoň se to tak říká. Spojte práci a zábavu, neboli příjemné s užitečným: pozvěte návštěvu, uspořádejte zahradní párty - a pak vyhlaste závody ve sběru slimáků. Odměny už nechám na vaší fantazii… Hlavně hodně štěstí a pevné nervy!