Pro všechny milovníky vláčků a také stavebnice Lego a Igráčka - mám dobrý tip, kde si určitě můžete užít príma vláčkové pokochání a pokoukání. A to v Království železnic v Praze, ve Stroupežnického ulici na Andělu.
Pokud nejste obyvatel či znalec Prahy a bojíte se, že byste třeba museli dlouho bloudit pražskými ulicemi nebo složitě hledat zastávky na tu správnou hromadnou dopravu - můžu vám zde poradit, jak se k báječnému vláčkovému muzeu dostanete úplně jednoduše. Pokud se tedy vypravíte do Prahy, tak jako já s mými dítky, na výlet vlakem. Jestli pojedete autem a máte GPS navigaci, tak to máte samozřejmě ještě jednodušší. Ale nás - milovníky vlaků a vláčků, potěší už i cestování s Českými dráhami. Osobní vlaky i rychlíky jezdí do Prahy ze všech koutů naší republiky.
Takže tedy hurá na výlet do Království železnic. Z vašeho bydliště jeďte do Prahy na Hlavní nádraží. Pokud váš vlak projíždí i zastávkou Praha Smíchov, tak to máte ještě výhodnější a vystupte již zde. Pokud přijíždíte do Prahy z jiných směrů a přes Smíchovské nádraží nejedete, tak vystupte v Praze na Hlavním nádraží a zde si přestupte na vlak, který pojede právě přes stanici Smíchov - je to hned první zastávka z Hlavního nádraží a odjíždí z Jižního nástupiště. Na Smíchov jezdí vlaky každou půl hodinu, takže dlouho na spoj čekat nemusíte.
Na Smíchovském nádraží vystoupíte a vydáte se pěšky DOLEVA od nádraží - směr Anděl. Půjdete pořád rovně dlouhou ulicí s názvem Nádražní. Červené tabulky na domech s názvem Nádražní ulice vás ujistí, že jdete správně. Cestou míjíte plno restaurací - v některé se můžete případně zastavit i na oběd, ať nepřijdete do muzea vláčků hladoví, protože prohlídka vám pak jistě zabere několik hodin a dětem se ani nebude chtít odejít - pořád je tam láká ještě něco objevovat a prohlížet. Tak tedy asi po deseti minutách chůze rovnou Nádražní ulicí uvidíte vlevo velikou nepřehlédnutelnou budovu banky ING a tam přejdete vlevo do ulice Bozděchova. Za minutu už procházíte okolo stanice metra Anděl. Tu obejdete - ukazatelé na cestě vás navedou do ulice Stroupežnického, kde je Království železnic hned vedle pobočky banky ČSOB a prodejny textilu HaM.
Připadalo mi lepší, levnější a jednodušší dojet si k tomuto muzeu vláčků právě vlakem, než složitě hledat správné zastávky tramvají, či přesedat při cestě metrem, abychom dojeli trasou B až ke stanici Anděl, odkud je už ke Království železnic docela blízko. A nejlepší je vyrazit na cestu do Prahy již časně ráno, abyste pak měli dostatek času prohlídnout si pěkně všechny expozice a vyzkoušet si i všechny zajímavosti, které jsou pro návštěvníky k dispozici. Mého synka úplně nejvíc nadchlo, jak si sám vyzkoušel podle instrukcí pana strojvedoucího jízdu vlakem v mašině skutečného vlaku. Výhled z předního okna na koleje byl opravdu naprosto reálný a je to opravdu pěkný zážitek pro každého kluka - jak sám řídí vlak a před sebou má cestu s řadou kolejí. V té chvíli jsem si i já pomyslela, že bych při přejíždění z jedné koleje na druhou v té rychlosti asi nevěděla, která kolej je ta správná, když ten vlak byl rozjetý a před každým nádražím se větvilo spousta kolejí vedle sebe.
V Království železnic je kromě reálných modelů železničních stanic z různých českých měst a krajů i výstava modelů z kostiček Lego a Lego Duplo, vláčky z pohádky Mašinkov a také Ostrov Sodor a na něm všechny veselé mašinky a stroje z oblíbeného dětského seriálu o Mašince Tomášovi - to potěší ty nejmenší návštěvníky. Nezapomeňte se zastavit i u expozice s Igráčky a můžete si tu vyplnit i soutěžní kupon a tipnout si, kolik Igráčků tam asi tak mají. Je jich opravdu spousta - asi všechny vydané edice Igráčků. Dokonce i igráčkové mužstvo fotbalistů, kuchyňka se spoustou igráčkových kuchařů a pekařů, igráčkoví policisté a lékaři zasahující u dopravní nehody s igráčkovým autem a spousta dalších veselých a barevných Igráčků, představujících různé profese, povolání a činnosti.
V expozicích se může i fotit, takže si můžete pořídit i plno pěkných vláčkových fotografií. Nebo si můžete na památku koupit pamětní minci s vyobrazením vlaku a Prahy.
ChytráŽena.cz