Autor: Denisa Kirschnerová
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2011
Vázaná vazba
Počet stran: 48 str.
Formát: 216x276 mm
Cena: 199 Kč
Kam se to ti dva zase dostali! Stačilo jen, aby se Hurvínek trochu nastydl, Mánička mu předčítala z pohádkové knížky a už to celé začalo. Ocitli se totiž v zemi plné žíznivých květin, kde vládla protivná princezna Gerbera. Ještě se ani nestačili rozkoukat a už jim uvěznila Žeryčka!
Jak si s tím oba poradí? Musí nejdříve splnit několik úkolů, ale jak už to v pohádkových příbězích bývá, všechno dobře dopadne.
Hurvínek bezpochyby patří k „nesmrtelným“ pohádkovým postavám. V divadle baví celé generace dětí již od svého zrodu v roce 1926! Ve spolupráci s Divadlem Spejbla a Hurvínka nyní připravilo Nakladatelství Fragment pro děti knižní podobu jedné z her, Hurvínkovy cesty do Tramtárie.
Představení bylo poprvé uvedeno v roce 2003 a do dnešních dnů se těší diváckému zájmu nejen u nás, ale i v zahraničí. „Věříme, že i kniha si získá u dětí velkou oblibu,“ sdělila Denisa Kirschnerová, dcera Miloše Kirschnera a Heleny Štáchové.
Tak jako se vše kolem nás zrychluje, lze říci, že je zapotřebí i rychlejšího spádu děje divadelních představení. „Děti jsou ,klipovému’ vnímání uvyklé z médií, možná jsou i o něco roztěkanější než dříve. Na druhou stranu si představení dokážou víc užít a mohou se v divadle také volněji a hlasitěji projevovat, než tomu bylo za našich dětských let,“ uvedla Denisa Kirschnerová.
Divadlo Spejbla a Hurvínka založil jako první profesionální loutkovou scénu v Českoslovenku profesor Josef Skupa (1892–1957) v Plzni roku 1930. Jeho hlavní protagonisté – Spejbl (1920) a Hurvínek (1926) už předtím úspěšně působili na amatérské loutkové scéně v oblíbených kabaretních pořadech. Po skončení války, v říjnu 1945, otevřel stálou scénu D S+H v Praze, kde divadlo sídlí dodnes. Po Skupově smrti převzal role obou protagonistů, Spejbla a Hurvínka, jeho žák Miloš Kirschner (1927–1996).
Spejbla a Hurvínka mluví tradičně jeden herec, střídající hluboký hlas otce Spejbla s Hurvínkovou komickou dětskou fistulkou. Tuto tradici založil už ve 20. letech prof. Skupa, pokračoval v ní více než 40 let Miloš Kirschner a navázal na ni i současný interpret S+H Martin Klásek (1957), který se – vybrán a připravován Kirschnerem – poprvé představil dětskému obecenstvu v rolích Spejbla a Hurvínka v roce 1974 a od roku 1982 je pak pravidelně alternoval. Po smrti Miloše Kirschnera se stal již třetím otcem S+H. Navázal také na autorskou dílnu divadla, hry i režíruje.
Tuto knihu Hurvínkova cesta do Tramtárie koupíte v knihkupectví a na internetové stránce nakladatelství Fragment.
Veronika J.
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz