Zvířecí blechy nám mohou zamořit byt. Právě na jaře je čas si prohlédnout místečka našich doma chovaných zvířat. Především u psů a koček se dají předpokládat při pohybu venku cizopasníci, uhnízděni v jejich kožíšku. Nemusí to být pouze blechy, ale i klíšťata, která mohou přenášet celou řadu nebezpečných onemocnění, například borreliózu a encefalitidu. Cizopasníky jsou většinou zamořeny i pelíšky. Někdy postačí jejich vydezinfikování,ale někdy musíme koupit nové.
Možná si řeknete, že vaše zvířátko se nemůže „zablešit“, ani nechytí klíště, protože ho hlídáte a chodíte na místa, kde se tito cizopasníci nevyskytují. Ale opak je pravdou. V trávě tento hmyz může zůstat po jiných zvířatech a snadno se pak přenese na vašeho psa a nebo kočku. Hodně zablešený pes se jich pak těžce zbavuje. Musíte jej několikrát vykoupat ve speciálním šamponu a vydezinfikovat všechna místa, kde se zvíře pohybovalo. A navíc, jak se říká, že blecha na lidi neskáče, tak skáče. Vím to i z vlastní zkušeností.
Když byl zablešený můj domácí malý pejsek, z vnuka vyskočila blecha v čekárně u lékaře, kde jsem ho svlékala a vím, jak těžké bylo se zvířecích blech zbavit. Koupání, stříkání sprejem proti cizopasníkům, stříhání a dokonce i holení.Odnesla to sedačka, křesla, koberce a samozřejmě i jeho „místečko“. Škoda, že jsem si toho nevšimla dříve. Od té doby, pravidelně a hlavně na jaře, když běhá v trávě, pečlivě prohlížím a preventivně eliminuji všechny nástrahy.
Máte-li hlídače venku, je dobré z psích ubikací odstranit zimní zateplení a boudu vymýt nějakým razantním dezinfekčním prostředkem. Je ale dobré se poradit ve specializované prodejně, popřípadě se dotázat veterinárního lékaře. Ne každý prostředek je vhodný, aby v dobré nedošlo k podráždění sliznic, či spojivek zvířete. Před použitím dezinfekčního prostředku si přečtěte návod k použití na obale výrobku, při zasažení očí je vymyjte vodou a v případě nežádoucích následků ihned navštivte lékaře.
Jelikož je čas k aplikaci prostředků proti klíšťatům, lze doporučit speciální obojek, nebo prostředek, který se dává za krk, kam si zvíře, pes, nebo kočka, nedosáhne jazykem. Odpuzovací účinek trvá asi tři měsíce. I v tomto případě vám poradí veterinář, ucelené informace najdete i na internetu.
V interiéru domova je dobré měnit pravidelně staré pelíšky za nové. Vztahuje se na ně záruční lhůta dva roky. Ale nemůžete jít reklamovat ten výrobek, který pes rozkouše a nebo jinak poškodí. I na kupované venkovní boudy a vnitřní příbytky pro kočky a psy máte 2letou záruční lhůtu, proto si uschovejte doklad o jejich zakoupení. Reklamaci můžete uplatnit v případě chybné výroby a nebo materiálu.