Nejčastější potíže
Tak jako u lidí, vše se odvíjí od hygieny a pravidelné péče. Počátek problémů s chrupem spočívá v zubním plaku a kameni. Zubní plak je tenká vrstva na zubní sklovině, která je tvořena bakteriemi a látkami ze slin. Plak je potřeba stále pravidelně odstraňovat. V případě, že ho neodstraníme, vytvoří se zubní kámen. Ten se obvykle začíná u psů tvořit okolo čtvrtého roku života. Nejvíce na něj trpí malá a střední plemena.
Tvorbu plaku ovlivňuje několik faktorů: péče, predispozice, strava, celkový zdravotní stav ale i různé doplňky stravy. V případě, že se sejde několik negativních faktorů a zubní plak vznikne, je potřeba jej odstranit ultrazvukem anebo mechanicky v krátkodobé anestezii.

Péče o chrup
Péče o chrup začíná volbou správného krmiva. Kromě něj byste neměli zapomenout na každodenní pravidelnou péči – která obnáší čištění zubů, kvalitní žvýkací pamlsky, ale i přidávání správných doplňků stravy. V případě, že máte doma štěně je vhodné používat olej z tresčích jater, který podporuje správný růst zubů, kostí ale i pomáhá při problémech se srstí, kůží, ale i zrakem či klouby.
Jak správně čistit zuby?
Pořiďte si měkký kartáček určený pro psy a enzymatickou pastou. Věnujte čištění každý den 3 minuty. Krouživými pohyby jemně přejíždějte po zubech. Kromě toho můžete do vody, kterou má pes k dispozici, přidat i roztok proti tvorbě plaku a zápachu z tlamy. Super pomocníkem jsou i kvalitní hračky, kdy si pes plak čistí v rámci možností svépomocí. Pokud ale vidíte, že psa zuby bolí, jsou citlivé anebo, že se plak proměnil v zubní kámen, na nic nečekejte a vydejte se k veterináři, který se specializuje přímo na chrup.
Zdroj, foto: Krmiva Pučálka