Další památku Pardubického kraje, kterou jsme před časem navštívili, je hrad Litice nad Orlicí, ležící ve stejnojmenné obci, zhruba v půli cesty mezi Vamberkem a Žamberkem. V době naší návštěvy jsme měli trošku problém s parkováním, ale asi po 20 minutách se jedno místo uvolnilo a my mohli vyrazit cca 600m po červené značce, mírným kopcem, směrem ku hradu.
Cestou jsme míjeli pár moc hezkých domečků a velmi malebnou dřevěnou zvoničku. Ta pochází z třetí třetiny 18. století a je zapsána do katalogu Národního památkového ústavu. Jen pár kroků od zvonice je k vidění ještě Socha sv. Anny.
Vysoký skalnatý ostroh ovinutý meandrem Divoké Orlice byl jako stvořený k založení hradního sídla. Stalo se tak koncem 13. století a časem se hrad dostal i do majetku králů. Jako panské sídlo sloužil naposledy v druhé polovině 16. století. Poté přestal být udržován a postupně chátral. Původní podobu alespoň částečně získal hrad po rekonstrukci ve 30. letech dvacátého století.

My jsme ocenili, že na prohlídku hradu se dá vyrazit i sólo, bez průvodce, což máme rádi. Člověk si jde svým vlastním tempem a nemusí čekat, až bude ten správný čas na skupinovou prohlídku. Horní patro věže slouží jako rozhledna do okolí, za příznivých podmínek je krásně vidět Králický Sněžník a vašim pohledům jistě neuniknou ani nedaleké žulové lomy. Ve věži jsou zachovány prostory bývalé hradní kaple s obnovenou středověkou omítkou. V prvním patře paláce je k vidění model litického údolí s hradem, ale i množství archeologických nálezů, dobové rytiny a staré fotografie.
Pokud se do Litic vypravíte a zbyde-li vám čas, vřele doporučuji si udělat výlet ještě do nedalekého Potštejnu, kde se nachází jak zámek, tak poměrně rozsáhlá zřícenina hradu.
Kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz