Dnešní pozvánka k výletu bude do Pardubického kraje. Jen pár km od měst Litomyšl či Vysoké Mýto se nachází úžasný zámek s přenádhernými zahradami Nové Hrady, ležící ve stejnojmenné obci. Pozoruhodný rokokový zámek bývá označován jako Malý Schőnbrunn nebo též České Versailles. Pochází ze 70. let 18. století, jeho autorem je hrabě Jan Antonín Harbuval de Chamaré.
Nový zámek byl založen na svahu pod starým zámkem, který vznikl přestavbou gotického hradu zvaného původně Boží dům. V západním křídle zámku byla zřízena zámecká kaple svatého Aloise, následně byl do zámeckého areálu přistavěn špýchar. Po dokončení hlavní budovy byl ještě zbudován čestný dvůr s bočními křídly určenými pro kanceláře a byty úředníků panství. Jako poslední pak došlo k úpravám prostranství severně od zámku, kde byly položeny základy Francouzské zahrady.
Ta se rozprostírá ve třech výškových úrovních. Hlavním rysem této zahrady je osová souměrnost a zcela jasně uměle vytvořená kompozice dřevin a květin, i zde doplněná sochami a vodními objekty. Tento typ zahrady je velmi nároční na založení i údržbu.

Při pozvolném stoupání vzhůru se dostaneme do Bílé zahrady. Ta tvoří průchod od leknínového jezírka k italské zahradě. Název zahrady vychází z jejího osázení. Nachází se zde pouze bíle kvetoucí trvalky a keře, které se v květu střídají od jara do podzimu.
Odtud je pak již na dohled Zeleninová zahrada. Ta nás tedy naprosto uchvátila. Jeden záhonek hezčí jak druhý a hlavně, tolik čerstvosti, to se opravdu jen tak nevidí. Zahrada se nachází v zadním zámeckém nádvoří a jak je z názvu patrné, zahrada slouží převážně pro potřeby zámecké kuchyně. V souměrně tvarovaných záhonech se pěstuje zelenina, bylinky, řezané květiny, ovocné keře a stromy. Zkrátka vše, co se může v zámecké kuchyni hodit.
Nesmí zde chybět ani samostatná Bylinková zahrada. Ta byla založena na kopci nad špýcharem u skleníku. Nachází se zde různé druhy bylinek využitelných jak pro lékařské, tak kulinářské účely.
Neměla bych opomenout Parkánovou zahradu. Té dominují tři stříhané rohové rondely z tújí a původním čtvrtým prvkem je pak klasicistní altán - gloriet. Pravidelný, téměř čtvercový půdorys doplňují řady lip a také socha Upřímnosti (kopie) od Matyáše Bernarda Brauna. V centru parkánové zahrady se nachází Zelené divadlo. Jedná se o repliku, jedinou svého druhu v České republice. Divadlo je celé ze stříhané zeleně, jeviště je doplněno o šatny a hlediště pojme na 150 diváků. Pravidelně se zde konají hudební akce v rámci festivalu Smetanova Litomyšl.
Také bych neměla opomenout zdejší zelený labyrint. Ty byly známy již za starých Řeků a od doby renesance až po současnost byly bludiště i labyrinty budovány jako součást velkých zahrad. Sloužily jak k pobavení panstva, později návštěvníků, ale také měly symbolizovat lidské putování životem. Zdejší bludiště měří kolem 600 metrů a je vytvořeno zhruba 9 stovkami vysázených tújí. V samotném středu bludiště se pak namísto bájného Minotaura nachází socha Stalina.
V horní části areálu se nachází jelení obora a ještě výš jsou pak umístěny maštale. V původně hospodářských budovách se dnes nalézají - Muzeum motokol ve špýcharu a Galerie klobouků, kde je k vidění více jak stovka dámských klobouků, přičemž některé je možno i vyzkoušet.
Samozřejmostí je možnost si s průvodcem prohlédnout alespoň část zámku. Součástí prohlídky je výklad o historii sídla, návštěva slavnostního sálu, přilehlých soukromých prostor a expozice nábytku ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.
Pokud budete z procházky a prohlídky unavení, můžete si dát něco dobrého buď v zámecké restauraci a nebo si na menší občerstvení dojít do zámecké kavárny. Nám se zde opravdu líbilo a pokud si člověk chce vše v klidu prohlédnout, tak by si měl na Nové Hrady vyčlenit minimálně 3-4 hodiny času. Je to tu opravdu veliké. Ideálními měsíci na návštěvu jsou za mě ty letní, kdy toho zde bude kvést a růst asi nejvíce. Tak ať se výlet vydaří.
Kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz