Ráno po snídani vyrazila naše skupinka směr Mrtvé moře. Vyrazili jsme o dvě hodinky dříve, neboť naše průvodkyně měly pochopení pro naši touhu mimo program si prohlédnout historické místo – skalní město Massada, které bylo na trase k Mrtvému moři s malou asi 2 km zajížďkou.
Od Jeruzaléma se cesta mírně svažovala, až jsme se ocitli na 0 metrů nadmořské výšky, kde jsme pořídili nějaké snímky i Judských hor a pouště, v níž zimní přílivové deště vytvořily hluboká řečiště dravých řek, jež byly nyní suché. Viděli jsme cestou krásné datlové háje, datlovníky se právě chystaly bohatě kvést. Míjeli jsme město Jericho a dostali se na silnici, která kopíruje břeh Mrtvého moře.
Jelikož je Massada již téměř u Mrtvého moře, odpovídala tomu též i teplota vzduchu a prohlídka Massady byla z tohoto pohledu poměrně náročnější. Do skály, na níž jsme si město prohlíželi, pralo slunce a my byli rádi, že jsme nezvolili pozdější termín zájezdu, kdy se zde pohybují teploty kolem 40°C. I těch 25 -28 °C bohatě stačilo. Nahoru i dolů jsme se dostali pohodlně lanovkou, poměrně rozsáhlé město jsme si prohlédli během asi dvou hodin.
Massada je pro izraelce symbol statečnosti a nedobytnosti izraelského národa. Pevnosti paláce, jejichž zbytky jsme si prohlíželi, byly vybudované Herodem Velikým, který žil v r. 37- 4 před naším letopočtem. Toto místo si zdejší lid vybírá pro slavnostní okamžiky – koná se zde vojenská přísaha, svatby nebo třeba, jak jsme my viděli, Čtení Tóry – což je slavnostní uvedení chlapce mezi dospělé.
Poté jsme si nakoupili místní kosmetiku zn. AHAVA v podnikové prodejně a pokračovali v cestě do letoviska Ein Bokek. Cestou nás několikrát zastavily zátarasy na silnici, kdy ozbrojenec nakoukl do autobusu, zda tam nejede nějaký terorista. Bezpečnost turistů je pro Izrael opravdu prioritní záležitostí a my se cítili opravdu v bezpečí.
Mrtvé moře je tak slané, že v něm nemohou žít žádní živočichové, prý v něm žije jen asi 11 druhů mikroorganismů. Pro srovnání: v mořské vodě ostatních moří je obsaženo 3,5% soli, v moři Mrtvém 32% soli. Mrtvé moře vysychá, každý rok jeho hladina klesne o 1 m nadmořské výšky. Moře je rozděleno pevninou na severní a jižní část. Severní se využívá k těžbě, největší hloubka je asi 400 m, jižní část, která má hloubku pouze do 5 m, k rekreaci, lázeňství a cestovnímu ruchu. Středem moře prochází hranice mezi Izraelem a Jordánskem. Moře je tak úzké, že je vidět poměrně dobře Jordánské Moábské pohoří, které lemuje mořské břehy. Kolem jsou vidět časté propadliny – kaverny, v nichž mizí mořská voda, což je považováno za jednu z hlavních příčin ekologické katastrofy – snižování hladiny moře. Dalším důvodem je snížený přítok řeky Jordánu do moře, jejíž vody jsou zadržovány v přehradách. Každopádně místa, která nejsou upravena prokuristy, vypadají nehezky, zpustle.
Po příjezdu do letoviska jsme byli ihned ubytováni a během půl hodinky jsme vyfasovali na recepci plážové osušky a vydali se k moři. Pláž hlídal ozbrojený voják, ale tak, aby nerušil hotelové hosty. Pláž byla písečná a voda v moři jiná, než jsme zvyklí. První vstup do vody mi nebyl ani moc příjemný, voda byla hustá a mastná (to dělají ty minerály v ní obsažené). Zkusila jsem si zaplavat, ale nešlo to. Ponořit se do vody byl nadlidský výkon, neboť zde působí Archimédův zákon (mé pozadí vyskočilo nad hladinu a já díky své neobratnosti měla plná ústa mořské vody). Jestli si myslíte, že byla „jen „ slaná, tak Vás zklamu. Voda v Mrtvém moři má palčivou chuť, velmi podobnou chilli papričkám a v očích pálí jako čert pěkně dlouho. Je nutno se naučit pohybovat pomalu a do vody se buď lehce položit nebo posadit jako doma do křesla. Ruce a nohy jsou zde zbytečné, není třeba se pohybovat, voda si nás pomalu houpe a my posléze zjišťujeme, jaká je to slast. Máme k dispozici i léčivé bahno, kterým se zde lidé potírají a po jeho zaschnutí ho ze sebe zase smyjí. Voda obsahuje chlor, hořčík, sodík, brom, draslík, vápník, což působí blahodárně nejen na léčbu pohybového ústrojí a kožních nemocí, především lupénky, ale také má příznivý vliv na psychiku, suchý vzduch bez alergenů, je ideální pro astmatiky a lidi s dechovými potížemi. Tu nádheru koupání a bahnění se v této směsi léčivých minerálů jsme si užívali 4 dny. Večer, kdy bylo vzhledem k ročnímu období poměrně chladno i díky každodennímu větru, jsme podnikali přenádherné procházky po promenádě kolem moře.
Haskova – čtenářka
ChytráŽena.cz