Zeptali jsme se odbornice na slovo vzaté – Kristýny Přibylové, která vede v Praze dětské tělocvičny a je zároveň sama maminkou tří dětí, takže všechny její rady jsou prověřené praxí!
Jaký význam má cvičení a pohyb pro správný fyziologický vývoj kojenců a batolat?
Miminka, s nimiž rodiče od malička cvičí, se vyvíjejí v souladu se správným psychomotorickým vývojem a mají často před svými vrstevníky nesporný náskok. Pohyb má kladný vliv na psychický vývoj a aktivuje správné pohybové mechanismy. Dá se říci, že dítě je „šikovnější“ a dříve dosahuje pohybových mezníků, jako je otočení, sed, vzpřímení či chůze. Zkrátka se dá říci, že využíváme potenciál, který v dítěti je.
V žádném případě však není cílem pohybový rozvoj uspěchat, naopak smyslem by měl být respekt k přirozenému vývoji a jeho aktivní podpora. Výhodou je, že u pohybově aktivního dítěte se dají dříve odhalit případné vrozené vady pohybového aparátu, které pak jsou v počátečních stadiích lépe řešitelné. Důležitý je i návyk, který si děti přinášejí do budoucna, kdy většinou zůstávají pohybově aktivní a vedou tak zdravější způsob života.
Které pohybové aktivity byste rodičům pro cvičení s miminky doporučila?
Vždy záleží na věku dítěte. V prvních měsících jde hlavně o vhodnou manipulaci s miminkem a stimulací aktivních bodů. Už to, jakým způsobem rodič dítě uchopuje, chová a manipuluje s ním, lze považovat za základ dalšího pohybového vývoje.U kojenců a batolat můžeme pozvolna usilovat o podporu a rozvíjení pohybů, které odpovídají jejich psychomotorickému vývoji – otáčení, plazení, lezení, sed a začátky chůze. Je ale velmi důležité si uvědomit, že miminka se všem činnostem musí naučit, a právě rodič je tu od toho, aby byl jejich průvodcem.
Všestranný pohybový rozvoj by měl zahrnovat podporu a rozvoj všech oblastí, jako je hrubá i jemná motorika, svalová souhra, koordinace ruka-oko, cvičení pohybů paží, nohou, posilování zádových a šíjových svalů i celého trupu.
Na co si dát pozor při cvičení s nejmenšími dětmi?
Je zcela zásadní respektovat jednotlivé vývojové fáze a žádnou nevynechat, stejně jako cvičením podporovat všestranný rozvoj všech výše zmíněných oblastí. Rodiče samozřejmě s dětmi mohou cvičit i doma, ale bez konzultace s odborníky nebo nastudování příslušné literatury by se do toho sami pouštět neměli.
Mnoho rodičů je například nadšeno z faktu, že jejich dítko v 7 měsících už samo sedí, mnozí však nevědí, že miminka by neměla sedět do té doby, než se do sedu sama propracují, a zejména ne dříve, než se začnou plazit, potažmo lézt. Při sedu je páteř kojence neúměrně zatěžovaná a musí tedy být již posílena tak, aby dítě sed bez problému zvládlo. Stejně důležité je polohování kojence na bříšku již od druhého měsíce, bez kterého se neposílí šíjové a zádové svaly a miminko se pak obtížněji motivuje k potřebnému plazení a lezení. Podobných základních pravidel pro první období je mnoho a vydaly by na obšírnou publikaci.
Jak zjistím, který pohybový kurz je pro nás ten pravý?
Správný kurz respektuje vývojové fáze dítěte, probíhá tempem, které je dítěti příjemné, zahrnuje různorodé aktivity a hlavně je pro miminko i maminku zábavou. Doporučuji řídit se jednoduchým pravidlem – ověřte si, že lektor je vám schopen odpovědět na základní dotazy týkající se pohybového vývoje vašeho potomka. Pokud centrum spolupracuje s fyzioterapeutem, pak máte téměř jistotu, že bude vše v pořádku.
Zároveň je důležité, aby metodika lekcí byla předem stanovená odborníkem a měla správnou strukturu. Ta by se v určitých bodech měla opakovat – rodičům to možná může přijít nudné, pro děti je to však jistota – vědí, co bude následovat. V každém případě hledejte aktivity u odborníků s certifikátem, ověřte si jejich zkušenosti, ideální je, pokud se na cvičení s dětmi skutečně specializují, a není to jen jedna z mnoha aktivit, které provozují. Dobré je vybrat si zařízení, kde máte jistou návaznost pohybových aktivit, ideálně až do školního věku dítěte – jakmile si totiž vaše dítko někde zvykne, bude jen nerado měnit prostředí.
Jak můžou rodiče sami doma cvičit s miminkem?
Všechny aktivity, které se v kurzu cvičení naučíte, je možné většinou bez problémů provádět i doma. Důležité je respektovat denní rytmus dítěte, nepřetěžovat ho, umožnit mu kromě aktivního pohybu také dostatečný rozsah odpočinku a spánku. Pro cvičení je dobré vyhradit si takovou část dne, kdy je dítě nejbdělejší, a ideálně dodržovat vždy stejnou dobu.
Rodiče si také musí uvědomit, že miminko se rychle unaví, proto by cvičení mělo probíhat po menších blocích a mělo by být proložené klidnějšími fázemi. V domácím prostředí lze bez problému realizovat i cvičení na overballech nebo velkých míčích, které je pro děti zábavné i motivační zároveň. Konkrétní cviky je však dobré si nejdříve nastudovat nebo osvojit u profesionálů. Špatnou manipulací můžete totiž dítěti ublížit a ohrozit jeho pohybový vývoj na dlouhé měsíce dopředu. V dalších letech, kdy již dítko má vyvinuté základní pohybové mechanismy, není podobná obezřetnost až tolik zásadní, v prvním období však určitě ano!
.
Zdroj: Monkeys Gym