Poruchu koncentrace pozornosti může způsobovat celá řada faktorů. Může se jednat o příznak neurologického onemocnění (ADHD - porucha pozornosti s hyperaktivitou; ADD - porucha pozornosti), drobného poškození mozku nebo celkového oslabení organismu (nedostatek spánku, nemoc, únava, stres apod.).
Přestože je pozornost limitována vývojově, je možné ji pravidelným cvičením posílit. Existuje několik způsobů, jak zlepšit koncentraci dítěte. Na trhu lze najít mnoho publikací nabízející koncentrační cvičení pro děti i dospělé. Tréninkem je tak možné zlepšit nejen koncentraci, ale také kapacitu nebo stabilitu pozornosti. Je vhodné provádět cvičení v kratších časových úsecích a prokládat relaxačními přestávkami (například poslechem klidné hudby při zavřených očích, dechovými cvičeními apod.). Je však nutné intenzitu cvičení přizpůsobit možnostem a vyspělosti dítěte.

Obecně je vhodné při práci dítěte dbát na krátkodobou zátěž, zařazování pravidelných přestávek na oddech. Při práci by rodič neměl na dítě spěchat, ale dopřát mu raději pomalejší tempo bez chyb. Vyplácí se organizovat dítěti čas při psaní domácích úloh (např. 15 minut úloha, 10 minut volno), přičemž si dítě může čas hlídat samo na stopkách nebo hodinkách. Vhodné je konzumovat potraviny pro regeneraci mozku (mandle a ořechy, spíše než rafinovaný cukr a umělá barviva). Každý neúspěch by mělo mít dítě možnost napravit. Mělo by zažít úspěchy, které by posilovaly jeho sebevědomí a zvyšovaly tak chuť do práce.
Zdroj: Psychologie-Biofeedback