Co Češi vnímají jako vytváření finanční rezervy?
Obecně je známo, že česká populace je velice konzervativní. Lidé chtějí jistotu. Proto, když už spoří, využívají primárně penzijní produkty nebo stavební spoření. Tomu odpovídají i čísla. Například transformovaný fond má sjednáno 4,3 milionu lidí. Hlavní nevýhodou těchto státem podporovaných produktů je jejich celková nevýhodnost v případě výpovědi smlouvy, kdy klient ztrácí zhodnocení, státní příspěvek a musí zaplatit zbytečné poplatky.
Jak bychom měli postupovat správně?
V první řadě musíme myslet i na krátkodobou finanční rezervu. Jakmile se jednotlivec nebo celá rodina dostane do problému (ztráta zaměstnání živitele nebo i rozbitá pračka) a nemá krátkodobou finanční rezervu, potřebuje co nejrychleji finanční prostředky. Nešťastník je v této situace donucen vypovídat dlouhodobé produkty, které uzavíral z důvodu splnit si určitou životní metu, jako je zajištění na stáří, rekonstrukce domu, podpora dětí na studiu atd.
Krátkodobá rezerva je tedy první věc, kterou by měl mít zodpovědný člověk vždy vyřešenou.
Jak vysokou finanční rezervu potřebujete?
Stačí sečíst celkové výdaje rodiny a tuto částku násobit minimálně třemi. Cílem je mít takovou finanční sumu okamžitě k dispozici, tedy ideální je spořící účet, který má vysokou likviditu uložených peněz a chrání vložené peníze před inflací. Jakými produkty si vytvářet finanční rezervu není dle mého názoru důležité. Hlavní je vybrat takový produkt, kde je zaručena okamžitá likvidita peněz. Je to například již zmíněný spořící účet, ale dokáži si představit i pravidelnou investici v horizontu do 5 let.
Mnoho lidí v České republice si stále neuvědomuje důležitost finanční rezervy, ať už na nepředvídané výdaje v domácnosti, či v horším případě na delší období bez stálého příjmu nebo nemoci. Zde máme obrovské rezervy a se západním světem se prozatím nemůžeme v těchto otázkách vůbec srovnávat. V současnosti už je to trochu lepší se snahou dostatečně se zabezpečit na stáří, pořídit si vlastní bydlení, případně naspořit pro děti, ale pro většinu české populace jsou to stále nepochopené oblasti. Základní pravidlo je, že z pohledu zajištění finančních prostředků do budoucna je nezbytně nutné pravidelně odkládat a myslet především na krátkodobou finanční rezervu s vysokou likviditou uložených prostředků, abychom nebyli nuceni za nevýhodných podmínek rušit dlouhodobé státem podporované produkty, které nám mají zajistit finanční rezervu v dlouhodobém měřítku.
Zdroj: Broker Consulting