Právě v kuchyni se často objevují choroboplodné zárodky, které vyvolávají různé infekce. Než sáhnete po chemii, můžete vyzkoušet čistidla přírodního původu, jako je ocet, citrón, sůl, jedlá soda a kypřící prášek. Všechny tyto prostředky mají dobré čistící a desinfekční účinky. Žádný přírodní prostředek nepoškodí vaše vybavení v kuchyni ani v koupelně.
Kuchyň
V kuchyni každá hospodyňka tráví nejvíce času, proto se snaží, aby byla vždy čistá a útulná. Veškeré povrchy v kuchyni a kuchyňské vybavení, které přichází do styku s potravinami, bychom měli pravidelně čistit. Stejně tak skříňky musí zářit čistotou nejen zvenčí, ale i zevnitř. Při čištění nezapomínejte ani na rohy a škvírky. Do těžko dostupných míst se dostanete pomocí obyčejného zubního kartáčku. Na čištění nám poslouží ocet smíchaný s vodou v poměru 1:1. Nebo citrónová šťáva smíchaná se solí, nejvíce se osvědčila na dřevěné povrchy a také kuchyňská prkénka. Poté je opláchneme čistou vodou.Ocet působí jako desinfekce. Můžeme ho použít také na dlaždice. Spáry mezi dlaždicemi čistíme citrónovou šťávou smíchanou se špetkou soli, kterou naneseme pomocí tenkého štětečku nebo zubního kartáčku. Necháme 20 minut působit, potom umyjeme a utřeme do sucha. Octová voda nám poslouží také na mytí lednice a myčky na nádobí.
Pak všechno opláchneme vodou. Zbavit varnou konvici usazeného kamene pomůže ocet. Do konvice nalijeme vodu s octem a necháme projít varem. Veškeré usazeniny vodního kamene můžeme zkusit vyčistit roztokem 250 ml octu, 250 ml vody a jednu lžičku soli. Roztok necháme aspoň hodinu působit. Pak všechno důkladně opláchneme vodou.
Největší špínu vyčistí soda
Největší mastnotu v kuchyni vyčistí soda smíchaná s vodou v poměru 1:1. Jedná se především o troubu, digestoř, dřez v kuchyni a jeho okolí. Tento osvědčený prostředek vyčistí všechny nečistoty, které se v domácnosti nacházejí. Potom všechno důkladně umyjeme a utřeme do sucha.Na houbičkách a hadřících se vyskytuje nejvíce bakterií, proto je dobré je prát v octové vodě nebo pravidelně měnit. Stejně tak jako odpadkový koš je dobré vymývat octovou vodou. Na podlahy v kuchyni působí desinfekčně také ocet, který se přidává do kyblíku s vodou.
Koupelna
Také koupelna vyžaduje čistotu. Aby dlažba v koupelně nevypadala zašle a pěkně se leskla, přidáváme do vody na vytírání trochu octu. Veškeré usazeniny vodního kamene můžeme zkusit vyčistit roztokem 250 ml octu, 250 ml vody a jedné lžičky soli.Ocet je účinný také na koupelnové dlaždičky. Na špínu mezi jednotlivými kachličkami pomáhá kypřící prášek. S pomocí malého štětečku, který navlhčíme, naneseme mezi jednotlivé spáry kypřící prášek, který necháme 20 minut působit, nakonec setřeme vlhkou houbičkou a utřeme do sucha. Plastové předložky čas od času desinfikujeme octem.
Můžeme je nastříkat nebo ponořit do vody s octem. Necháme ½ hodiny působit. Pak dobře opláchneme. Některé materiály mohou po použití octu vyblednout, než to uděláte, je dobré vyzkoušet účinek octu na malé ploše. Další vybavení koupelny jako je vana, umyvadlo a kohoutky vyčistíme jedlou sodou smíchanou s vodou v poměru 1:1. Soda působí dobře také na toaletu.
Každá hospodyňka je pyšná, když domácnost září čistotou. Tyto jednoduché přírodní prostředky vám pomůžou v boji s různou nečistotou.
Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz