Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.11. 2024
Dnes má svátek Klement
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Chytrá žena

Jak mít doma teplo a přitom zbytečně neplýtvat energiemi

25. 02. 2024 | Moderní bydlení
Odborníci radí soustředit se na těchto 5 oblastí, kde lze ušetřit

Můžeme sice stále dokola nadávat na vysoké ceny energií, mnohem více se nám však vyplatí hledat způsoby, jak v různých oblastech zkusit něco ušetřit. V chladném zimním období se pak snažit zejména o to, abychom doma udrželi teplo a maximálně zamezili jeho nechtěným únikům. A jak tedy efektivně zacházet s energiemi a přitom si zachovat stávající tepelný komfort? Zkuste se řídit několika následujícími radami. Navíc to ocení nejen vaše peněženka, ale i životní prostředí.

Záclony, které zakryjí pouze okno, ne radiátor

I zdánlivé maličkosti dokáží do velké míry ovlivnit tepelný komfort v našich domech a bytech. Věděli jste například, že máte-li okno bez záclony, spotřebujete na vytopení místnosti více energie? Stejně tak však platí, že když je záclona příliš dlouhá a překrývá i radiátor, který obvykle bývá pod oknem, energie na topení se také utrácí zbytečně.

Topení si žádá volný průchod a pravidelnou údržbu

Každý z nás občas něco suší na radiátoru. Vysuší se to jednak rychleji a někdy to i přispívá ke zvlhčení suchého vzduchu v místnosti. Pokud však chcete mít doma příjemně teplo a energií na topení zbytečně neplýtvat, raději to nedělejte. Důležité je ale topná zařízení pravidelně kontrolovat - odvzdušňovat radiátory, nechat vyčistit komín a provést revizi kotle, kamen, krbu atp. Kromě toho, že tím můžete předejít případným problémům a škodám, je čistá a vyregulovaná topná soustava jedním ze základů efektivního topení. Teplo zkrátka nemá rádo překážky – ani v systému, kde se tvoří, ani v prostoru, který zahřívá.

Uberte v místnosti teplotu a přidejte naopak vlhkost

Během zimy obvykle v bytech a bytových domech bojujeme se suchým vzduchem, který nás často dráždí. Ale co s tím? Odborníci doporučují udržovat vyšší vlhkost a nižší teplotu, při kterých máme pocitovou teplotu stejnou jako při nižší vlhkosti a zároveň vyšší teplotě. Zkrátka pokud doma budeme mít teplotu 21 °C a vlhkost vzduchu 60 % budeme cítit stejnou tepelnou pohodu jako při teplotě 23 °C a vlhkosti vzduchu 30 %. Uberte proto na topení, kupte si vlhkoměr a několikrát denně větrejte průvanem tak, aby se dovnitř dostal studený vlhký vzduch. Výsledkem bude příjemné teplo, svěží vzduch a nižší účet za topení.

Pro efektivní regulaci teploty využívejte termostat

Dobrou službu nám během zimy prokáže i termostat. Velkou výhodu mají zejména termostaty, které lze naprogramovat. Při správném naprogramování termostatů lze totiž na teple ušetřit až 30 %. Jak na to? V době, kdy nejsme doma, je třeba snížit teplotu na zhruba 18 °C a před příchodem domů na dálku nebo po příchodu domů ji manuálně zase zvýšit na příjemnou pokojovou teplotu kolem 21 °C. Kromě finanční úspory se vám bude navíc i lépe spát. Pokud máte doma jen manuálně regulovatelné radiátory, nezoufejte, a zkuste si udělat alespoň nový zvyk v podobě pravidelného kontaktu s radiátorem. Pokud v zimních měsících odjíždíte na delší dobu pryč, topení určitě nevypínejte, využijte opět termostat. Pokud byste dům či byt vůbec nevytápěli, při mrazivých dnech byste prochlazené zdi po návratu museli několik dní intenzivně vyhřívat. To by spotřebovalo mnohem více energie a peněz, než když prostor snížením stupňů na termostatu „temperujeme“ i v době delší nepřítomnosti.

Dobře utěsněná okna i střecha jako základ

Nic z výše zmíněných tipů vás však nespasí, pokud teplo uniká ven přes tepelné mosty, tj. obvodové zdi, špatně utěsněná okna nebo nezaizolovanou střechu. Řešit fasádu v zimě není sice ideální, ale s okny a střechou něco udělat lze. Nejen starší, ale i nová okna někdy dobře nepřiléhají. Doporučujeme proto zkontrolovat je co nejdříve. Rychlým řešením je vyregulování systému zavírání nebo „vylepšení“ oken, případně i dveří těsnící páskou. A pokud jde o střechu, dá se jen za 24 hodin zaizolovat stříkanou chytrou PUR pěnou. Tento způsob izolace zažívá momentálně boom po celém světě, protože stavebníci a developeři pochopili, že je to rychlé řešení, které vydrží několik desetiletí. Je zdravotně nezávadné, šetrné k životnímu prostředí, protože PUR pěna se vyrábí recyklací plastových lahví, a kromě skutečně plnohodnotné izolace vlhkosti, hluku a prachu navíc do velké míry chrání vaši střechu před tím, aby se do ní na zimu nastěhovali hlodavci.



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !