1) Vyjasněte si role
Je potřeba si uvědomit svou vlastní úlohu v podávání pokrmů. Tou je, že vy určujete, co a kdy bude váš potomek jíst. Na něm je už jen říct, že má dost.
2) Podávejte nová a výživná jídla
Děti jsou od přírody nedůvěřivé k novým pokrmům. Nenuťte je proto hned na poprvé všechno sníst. Nechte je se napřed seznámit se všemi novými vůněmi a chutěmi. Děti si na ně zvyknou, když je dostávají opakovaně. I když se to po prvním ochutnání nemusí vůbec zdát. Na děti funguje také efekt důvěryhodné osoby. Pokud uvidí, že stejné jídlo jí rodina nebo někdo z malých přátel, tak si k němu najde cestu snáze. Také se snažte dodržovat časy obědů a svačin, které jsou dobré pro získání stravovacích návyků.
3) Buďte oporou, ne drábem
Malé děti ví, kolik potřebují sníst. Jejich pocity hladu nebo nasycení jsou silnější než u dospělých, a proto toho vždy s ní tolik, kolik jejich tělo potřebuje. Nesnažte se je tedy přemlouvat, uplácet nebo nutit do jídla. Nesnažte se také jídlo využívat k jiným cílům. Nemělo by být odměnou ani trestem. Oběd si totiž nebudou spojovat s hladem a začnou si vybírat jen některá jídla. Sníží se tak jejich reakce na pocit hladu nebo přejedení.
4) Učiňte podávání jídel dětem zábavným
Snažte se využít jídlo k učení se novým věcem. Vypněte rušivé zvuky a jezte spolu s vaším potomkem. Existují i jídelní sady či jiné výrobky, které tyto činnosti podporuj.
5) Buďte dobrým vzorem.
Nejvíce návyků pochytí každý doma. Vy i celá rodina buďte u jídla vzorem tak, aby se i ten nejmenší naučil zdravým stravovacím návykům právě od svých nejbližších.
Zdroj, foto: Kolonial.cz.