Zpět do školních lavic!
Začátek školního roku už nemilosrdně klepe na dveře. Návrat školáků a studentů do škol sebou tradičně nese zvýšené výdaje. Ať už se jedná o prvňáčky, kterým rodiče pořizují veškerou výbavu úplně poprvé, tak i o studenty středních či vysokých škol, jejichž potřeby jsou ještě vyšší. A tak se ve většině domácností jedná o citelný zásah do domácího rozpočtu. S jakými položkami se začátkem školního roku počítat a kde ušetřit?
Poprvé do školy
Ačkoliv je návrat dětí do školních lavic spojený se zatížením domácích rozpočtů, většina českých rodin se zvýšenými výdaji počítá a mnozí z nich si je dopředu naplánují. Pokud by přece jen nastala situace, kdy by rodiče vysoký výdaj nezvládli, lze v této věci požádat o pomoc školu, případně krátkodobou mezeru v rozpočtu vyřešit vhodným finančním produktem, například revolvingovým úvěrem. V případě dlouhodobého problému pak existují charitativní organizace či speciální programy.
Nezbytnosti pro školáky
Další nezbytnou položkou je penál a jeho vybavení jako jsou nejlépe trojhranné tužky, ergonomické psací pero, pastelky, ořezávátko, guma. Nesmí chybět výtvarné potřeby, desky na sešity, láhev na pití, přezůvky a sáček na přezůvky a sportovní obuv na tělocvik. Částka za první jednorázovou výbavu se tak může vyšplhat i na více než 5 000 Kč.
Nezbytné pomůcky pro školáka:
Školní taška: 1 500 - 2 000 KčPenál: 200 - 400 Kč
Vybavení penálu: 400 - 600 Kč
Výtvarné potřeby: 200 - 400 Kč
Desky na sešity: 100 - 200 Kč
Přezůvky: 300 - 500 Kč
Sportovní obuv: 300 - 500 Kč
Láhev na pití: 100 - 300 Kč
Sáček na přezůvky: 100 - 200 Kč
CELKEM : 3200 – 5100 Kč
Ale to není samozřejmě vše. Ve většině případů děti docházejí mimo vyučování do družiny a na obědy. Zpravidla se také na počátku roku platí příspěvek do školního fondu. A mnohé děti navštěvují mimo vyučování různé zájmové kroužky. Je nutné počítat s dalšími minimálně 1 500 Kč, s větším počtem zájmových kroužků výdaje samozřejmě ještě rostou.
Různé výdaje v různém věku
Výrazným zásahem do rodinného rozpočtu je pak třeba lyžařský nebo jiný sportovní výcvik. Ten vyjde zhruba na 2 000 Kč a je třeba k němu započíst ještě denní kapesné nebo náklady na pořízení či půjčení sportovního vybavení, případně i permanentku, což může činit dalších minimálně 3 000 Kč. Není tedy od věci si takové výdaje naplánovat a začít šetřit na podobné akce například již na počátku školního roku.
Vysokoškoláci kapitolou sami pro sebe
Nemalou položkou je také strava. I když lze využít vysokoškolské menzy a studentské bufety, které jsou dotované ze státního rozpočtu, proto se zde lze stravovat poměrně levně, přesto jde o položku kolem 2 500 Kč měsíčně.
K tomu samozřejmě nelze opomenout řadu odborných knih a skript, bez kterých se studenti neobejdou. Pokud se ještě snad na středních školách obešli studenti bez počítače či notebooku, na vysoké škole tak budou fungovat jen velmi těžko. Nejlevnější notebook pořídíte asi za 3 500 Kč, ale je potřeba počítat s tím, že se jedná o zařízení plné kompromisů pro nenáročné uživatele. Takový notebook není zpravidla příliš rychlý, ani dlouho nevydrží.
V případě, že zájemce nedisponuje dostatečnou hotovostí, jsou vhodnou alternativou například repasované počítače nebo tablety. Právě zejména v období letních prázdnin také nabízejí vybrané e-shopy speciální akce pro studenty. Lze tak koupit výrazně lepší model za lepší cenu, který lze navíc financovat nákupem na splátky.
Nebojte se zapojit děti
Zdroj, foto: Cofidis