Základem péče je kromě pravidelné zálivky zejména zastřihávání a tvarování živého plotu.
U těch volně rostoucích stačí jednou za čas odstraňovat suché větve nebo ty, které přerůstají
do druhých keřů. Tvarovaný živý plot musíte již od počátku pravidelně upravovat. Výraznější zástřih by měl být prováděn dvakrát do roka, u jehličnanů stačí pouze jednou. První letošní zásah proveďte ideálně na přelomu června a července, tou dobou totiž končí jarní růst keřů. Druhé kolo si naplánujte nejlépe na srpen, aby se rostliny stihly bez problémů připravit na zimu.
Vyberte si stříhací techniku
Někdo zástřih živého plotu provádí mechanicky nůžkami, to však může být značně namáhavé a zdlouhavé. Na běžný plot se nejvíce hodí nůžky elektrické, které jsou oproti strojům benzinovým lehké, takže jsou vhodné i pro ženy. Existují stroje určené pro zástřih malých, středních i velkých živých plotů. Pro těžko dostupná místa a vysoké ploty si pořiďte teleskopický plotostřih, s kterým pohodlně dosáhnete až do délky 3 metrů. Práce s takovým nástrojem je i bezpečnější, protože není potřeba používat žebřík.
Plotostřihy se liší podle účelu použití, tedy jestli budete keř pouze upravovat nebo máte zájem plot nějakým způsobem tvarovat. V takovém případě se vám bude více hodit plotostřih oboustranný s naklápěcí zadní rukojetí a délkou ideálně do cca 200 mm, delší se naopak hodí pro méně důkladný, avšak rychlejší sestřih rozsáhlejších ploch. Obecně platí, že čím delší lišta, tím rovnější bude střih a práce bude rychleji hotová.
Akumulátory jsou v kurzu
Elektrické nástroje mají určité výhody oproti těm benzinovým: jsou lehčí, tišší a šetří životní prostředí. Pokud vám však vadí nutnost připojení k elektrické síti nebo nemáte elektrickou přípojku k dispozici, můžete vyzkoušet i čím dál oblíbenější stroje akumulátorové, které stačí pouze nabít. Zbavíte se tak kabelového omezení a přístroj můžete využívat v podstatě kdekoliv.
Nezapomínejte na detaily
Ať už máte plotostřih elektrický, akumulátorový nebo benzinový, vaše výbava stále není kompletní. Jako pomocníky pro drobnou práci si přichystejte i zmiňované mechanické nůžky na živý plot s dlouhými noži nebo ruční zahradní pilku. Všechny nástroje, které budete používat, rozhodně musí být očištěné a nabroušené. Tupé nůžky a pilky za sebou zanechávají roztřepené konečky větví, které rostliny oslabují a zvyšují riziko infekce. Zdroj, foto: Gardena